Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść młodzieżowa

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.
Autor Rafał Kosik

Powieść Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi należy do literatury sci-fi, ale oprócz tego jest powieścią młodzieżową. Można wyróżnić szereg cech, dzięki którym jest wyjątkowo atrakcyjna dla młodych czytelników. 

Główną cechą powieści młodzieżowej jest młody wiek jej bohaterów. Ten warunek w utworze Kosika zdecydowanie jest spełniony: trójka głównych bohaterów, Felix, Net i Nika, są nastolatkami. Mają po trzynaście lat i zaczynają naukę w klasie IA gimnazjum. Zderzają się więc z problemami typowymi dla młodzieży: szkolnymi chuliganami, nudnymi lekcjami, dużą ilością nauki, rozterkami sercowymi czy złośliwościami ze strony rówieśników. Dzięki temu, powieść przemawia do nastolatków, którzy bez problemu mogą identyfikować się z głównymi bohaterami powieści.

Głównym wątkiem jest tajemnica Gangu Niewidzialnych Ludzi, jednak czytelnik lepiej poznaje też główne postaci i ich życie prywatne. Pojawiają się między innymi problemy sercowe: Nika jest zainteresowana Netem, ale ten początkowo bardziej zwraca uwagę na Aurelię. Dzięki takim wątkom pobocznym, bohaterowie stają się pełniejsi i bardziej wiarygodni.

Dla literatury młodzieżowej charakterystyczna jest również dynamiczna fabuła, ponieważ młody czytelnik potrzebuje więcej bodźców, aby nie stracić zainteresowania utworem. Ta zasada jest doskonale widoczna w powieści Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Mimo że powieść nie jest zbyt długa, bohaterowie przeżywają liczne przygody. Nie tylko rozwiązują zagadkę tytułowego Gangu Niewidzialnych Ludzi, ale też znajdują zaginiony podczas wojny skarb, odkrywają, dlaczego w szkole straszy, poszukują w środku nocy zaginionej Niki i wiele innych.

W utworze pojawiają się też elementy gwary młodzieżowej. Bohaterowie wypowiadają się poprawnie, ale w sposób typowy dla nastolatków. Widać to doskonale w szkole, gdzie każdy nauczyciel ma swój pseudonim nadany przez uczniów. Postaci używają też zwrotów typowych dla młodzieży (np. Wróć na angielski i będzie z dyńki).

Dla powieści młodzieżowych charakterystyczne jest też dydaktyzm. Chociaż w powieści nie znajdziemy nachalnego moralizowania, granica między dobrem a złem jest dość jasno określona. Dzieci walczą ze zbuntowaną sztuczną inteligencją Mortenem, który stoi za szajką Niewidzialnych Ludzi, napadających na banki. Cała historia zostaje ukazana z perspektywy sprawiedliwych bohaterów, którzy chcą za wszelką cenę powstrzymać Mortena przed eskalacją jego przestępczej działalności. W powieści pojawiają się też pouczenia dla młodych czytelników: Manfred odmawia Netowi pomocy w ściąganiu i nakłania go, aby zaczął się uczyć, a nie oszukiwać.

Powieść Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jest przeznaczona dla młodych czytelników: dynamiczna fabuła, codzienne życie młodzieży i walory dydaktyczne sprawiają, że doskonale wpisuje się w literaturę młodzieżową. 


Przeczytaj także: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść science-fiction

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.