Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - morał

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.
Autor Rafał Kosik

Powieść science fiction Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jest dla młodego człowieka nie tylko rozrywką, ale też niesie za sobą morał. Z losów trójki bohaterów możemy wywnioskować, że wiedza i nowe technologie są potęgą, ale trzeba zachować ostrożność, aby nie dostały się w niepowołane ręce.

Felix i Net pochodzili z rodzin, w których komputery i innowacje były na porządku dziennym – tata Felixa był wynalazcą, a tata Neta – informatykiem. Chłopcy zarazili się pasjami swoich ojców i sami coraz chętniej poszukiwali nowych rozwiązań, jak na przykład Net, gdy na podstawie fragmentów kodu napisanych przez jego tatę, stworzył sztuczną inteligencję – Manfreda. 

Niestety na przykładzie latającego spodka doskonale widać, że każdą technologię da się wykorzystać zarówno w służbie człowiekowi, jak i przeciwko ludzkości. Tata Felixa chciał zdobyć notatki profesora Kuszmińskiego, aby udoskonalić lotnictwo. W ścisłej tajemnicy pracował nad nowym statkiem powietrznym, wyposażonym między innymi w napęd grawitacyjny, który w przyszłości potencjalnie mógł nawet wylecieć w kosmos. Kiedy jednak zbuntowana sztuczna inteligencja weszła w posiadanie księgi Kuszmińskiego, jej zamiary były zupełnie inne. Morten chciał przejąć kontrolę nad światem, dzięki możliwości bardzo szybkiego przemieszczania, bez ryzyka zestrzelenia. Na szczęście dzieciom udało się odebrać księgę i unieszkodliwić Mortena. Nikt nie mógł mieć jednak pewności, że wszystkie jego kopie zostały zniszczone, dlatego zagrożenie wciąż istniało.

Mimo wątpliwości co do zniszczenia Mortena, powieść ma pozytywne zakończenie. Tata Felixa stworzył robota, eksplorującego Marsa, a tata Neta – przygotował dla niego oprogramowanie. Dzieci za swoją odwagę zostały odznaczone przez ministra. Powieść pokazuje, że warto się uczyć i zdobywać wiedzę, ale nie można zapominać również o zagrożeniach związanych z nowymi technologiami.


Przeczytaj także: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.