Napisz recenzję książki Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi

Autor opracowania: Piotr Kostrzewski.
Autor Rafał Kosik

W zdrowym rozwoju intelektualnym młodego człowieka bardzo ważne jest czytanie książek. Wiemy to i wykorzystujemy poprzez spisy lektur szkolnych. Problem polega na tym, że dominują tam pozycje mające już raczej swoje lata. Choć wartościowe, nie przyciągają młodego czytelnika znajomym światem i jego problemami. Wtedy, cały w XXI wieku, wchodzi tom Felix, Net i Nika.

Spis treści

Zwyczajne gimnazjum, nadzwyczajni uczniowie

Do gimnazjum imienia profesora Stefana Kuszmińskiego w Warszawie uczęszcza troje niezwykłych uczniów. Felix to syn znanego wynalazcy, Net ma ogromny talent w dziedzinie informatyki, a Nika... cóż, ona ma pewną tajemnicę. Nawet niejedną zresztą. Trzynastolatki będą musiały stawić czoła tajemnicy nieuchwytnych, a wręcz niewidzialnych przestępców, niesfornemu AI, duchom i oczywiście szkolnym chuliganom. Jeżeli ktoś myśli, że w Hogwarcie dzieją się rzeczy niezwykłe, to chyba nigdy nie chodził do polskiego gimnazjum.

Mało nudy, wiele wątków

Powieść Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi otwiera cykl książek młodzieżowych, cieszących się popularnością od 2004 roku. O poczytności książki Rafała Kosika niech świadczy, chociażby umieszczenie jej na liście lektur szkolnych dla szóstej klasy. Znajdziemy tam wszystko, co może interesować dwunastolatka: zjawiska paranormalne, delikatną fantastykę naukową, UFO.

Dodatkowo ciągle coś się dzieje, bohaterowie zawsze mają co robić a czytelnik śledzić. Mnogość wątków i mieszanina tematyczna przypomina nieco tą znaną z książek o Jakubie Wędrowyczu, rzecz jasna w wydaniu dla młodszego odbiorcy. Co ciekawe wszystkie te chaotyczne historie poboczne ostatecznie mają ze sobą wiele wspólnego i składają na interesującą fabułę. Niemniej dla niektórych odbiorców taki natłok akcji, szczególnie kiedy każda jest z "innej beczki" może przytłaczać.

Bohaterowie niestandardowi, ale jakby znani

Felix, Net i Nika to bardzo ciekawe, żywiołowe trio. Każde z nich ma jakieś talenty, aspiracje i własny charakter. Są więc dobrze napisanymi kreacjami literackimi. Dzieciaki szybko odczują sympatię do tej trójki, szczególnie do nieco tajemniczej Niki. Być może skojarzą im się również z pewną trójką dzierżącą różdżki w innej książce dla młodzieży. Autor zdawał sobie chyba sprawę, jak bardzo podobne są te grupy przyjaciół, ponieważ sam nawiązał w kilku miejscach swojej książki do Harry’ego Pottera.

Pozytywne treści

Jak w każdej książce dla młodzieży, tutaj też nie zabraknie pozytywnych wartości. Bohaterowie uczą zasad współżycia społecznego, pokazują przy tym problemy powszedniego dnia każdego trzynastolatka. Dzięki temu czytelnik może odnaleźć w nich siebie, spojrzeć na pozytywne wartości zawarte w książce z innej perspektywy. Znajdą się tutaj również nieco poważniejsze treści, które jednak nie przytłaczają całości. To ważne pokazuje bowiem dzieciom, że życie może być czasami gorzkie i trzeba umieć sobie z tym jakoś poradzić.

Lektura obowiązkowa

Od 2018 roku Felix, Net i Nika są lekturą obowiązkową dla szóstej klasy szkoły podstawowej. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ książka Rafała Kosika jest naprawdę dobrą pozycją. Starsi czytelnicy z pewnością uznają ją za nieco zbyt infantylną, ale będzie w sam raz dla swojego docelowego odbiorcy. Pozytywne wartości, które promuje i świeżość przedstawionej rzeczywistości wniesie zaś wiele do kanonu lektur. Nawet jeżeli przedstawiony tam kierunek rozwoju pewnych technologii nieco zabawnie się zestarzał.


Przeczytaj także: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.