Na podstawie Romea i Julii uzasadnij, że miłość to uczucie unieszczęśliwiające głównych bohaterów

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

William Szekspir jest autorem wielu znanych dzieł, ale najbardziej popularna jest najprawdopodobniej sztuka zatytułowana „Romeo i Julia”. Po raz pierwszy ukazała się ona w roku 1597 i od tego czasu wielokrotnie była wznawiania, wystawiana i tłumaczona na wiele języków na całym świecie. Przybliża ona nieszczęśliwą historię miłosną tytułowych Romea i Julii. Nie mogli być oni ze sobą ze względu na konflikt, jaki miał miejsce między ich rodami. Miłość nie była więc dla nich źródłem radości, za to trwale ich unieszczęśliwiła.

Miłość unieszczęśliwiła Romea i Julię z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że nie mogła ona być spełniona. Młodzi nie mieli szans na związek, ponieważ ich rodziny dzielił konflikt rodowy, którego początków nikt już nawet nie pamiętał. Chcieli oni być ze sobą, ale nie było to możliwe. Jednak pragnienia i miłości nie byli oni w stanie stłumić. Unieszczęśliwiało ich ono więc, frustrowało i zatruwało codzienność.

Z powodu miłości do siebie nawzajem Romeo i Julia musieli oszukiwać swoich bliskich, nie mogli bowiem powiedzieć im o swojej relacji. Ukrywali więc przed nimi prawdę, okłamywali i w tajemnicy wzięli również ślub. Nie mogli więc w pełni cieszyć się tym wydarzeniem i dzielić tą radością z najbliższymi. Gdyby zdecydowali się na poślubienie kogoś innego, to mogliby zrobić to jawnie, bez sekretów i wspólnie z najbliższymi świętować i celebrować ten dzień. Ich miłość skazała ich na pozostanie w ukryciu.

Miłość Romea i Julii doprowadziła ich ostatecznie także do samobójstwa. Pogrążeni byli w sieci kłamstw, nie mogli znaleźć wyjścia z tej sytuacji, nieustannie zagrażała im także rodzinna kłótnia. By rozwiązać ten problem, Julia upozorowała własną śmierć, o czym nie wiedział Romeo. Gdy zobaczył martwą ukochaną, sam targnął się na swoje życie. Po przebudzeniu się i odkryciu ciała Romea, Julia zrobiła to samo. Miłość Romea i Julii nie tylko ich trwale unieszczęśliwiła, ale także doprowadziła do tego, że w tak młodym wieku stracili życie. Gdyby nie to uczucie, to mogliby cieszyć się jeszcze wieloma pięknymi latami.

Miłość Romea i Julii była więc uczuciem, które ich unieszczęśliwiało. Gdyby nie ona, mogliby spędzić swoje życie w spokoju i w radości, razem ze swoimi bliskimi.


Przeczytaj także: Czy człowiek decyduje o własnym losie? Omów zagadnienie na podstawie Makbeta Williama Szekspira. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-23 23:34:38