Jan Paweł II autorytetem dla każdego z nas. Rozprawka

Autor Biblia
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Historia ludzkości zna wiele słynnych postaci, które dokonały rzeczy wielkich i na zawsze zapisały się w zbiorowej pamięci społeczeństwa. Osoby takie najczęściej zachowują się w taki sposób i podejmują się takich działań, że wywierają tym samym wpływ na całą społeczność lub nawet naród. Dzięki temu często mówi się o nich jako o autorytetach, uniwersalnych, moralnych drogowskazach, z których inni ludzie mogą czerpać inspirację w codziennym życiu. W życiu każdego człowieka autorytet spełnia bowiem wyjątkowo ważną rolę, motywuje go do działania oraz pokazuje, jak powinno się reagować w danej sytuacji. Jednym z często wskazywanych autorytetów jest papież Jan Paweł II.

Jan Paweł II przede wszystkim był człowiekiem powiązanym z kulturą i nauką. Był wykształcony, tworzył poezję, wydał także kilka zbiorów swoich myśli filozoficznych. Jako autorytet wskazuje więc ludziom to, że warto się edukować, kształcić i zdobywać wiedzę. Papież podróżował także po świecie i znał wiele języków. Może to być inspiracją dla młodych ludzi, że warto poznawać otaczający ich świat i rzeczywistość, że stykanie się z innymi ludźmi potrafi być motywujące i rozwijające. Swoimi podróżami Jan Paweł II udowodnił bowiem, że poszerzanie swoich horyzontów i poznawanie cudzych perspektyw jest ważne, a każdy człowiek liczy się tak samo.

Jan Paweł II jeszcze jako Karol Wojtyła żył w czasach, gdy w Polsce rządziła władza związana z radzieckimi wpływami. Kardynał przeciwstawiał się tym działaniom, a po objęciu urzędu papieża zwracał uwagę innych państw na polski problem. Wiedział on bowiem, że jego rodakom źle się żyje w takim systemie, że władza stosuje wobec nich opresyjne środki i nie zaspokaja ich podstawowych potrzeb. Wybór Wojtyły na papieża był jednym z elementów, które przyczyniły się do zakończenia zależności polskiego rządu od władz sowieckich, co ostatecznie doprowadziło do odzyskania całkowitej swobody przez kraj i transformacji systemowej w latach dziewięćdziesiątych. Może to być inspiracją dla wszystkich, że zawsze warto działać, nagłaśniać problem i przeciwstawiać się opresji, niezależnie od tego, jakie ma się realne możliwości i wpływy. Działania polskiego papieża pokazują, że opór może mieć sens. 

Papież działał także w myśl miłosierdzia i miłości do bliźniego. Starał się wszystkich traktować równo, z miłością i współczuciem, pokazując, że każdy zasługuje na wsparcie, akceptację i pochylenie się nad jego losem. Co prawda fundamentem jego postawy była religia i wiara chrześcijańska, jednak jego działanie udowadnia, że każdy w życiu powinien kierować się zasadą współczucia, zrozumienia i empatii wobec innych osób. Są to rzeczy, które w swoim życiu może wdrożyć każdy człowiek, bez względu na wyznawaną przez siebie wiarę, co sprawia, że postawa papieża może być uniwersalnym wzorem do naśladowania dla wielu osób, bez względu na wiek, pochodzenie czy także kultywowaną religię.

Papież był także autorytetem pod względem pracowitości oraz wytrzymałości. Nawet po zamachu na swoje życie, czy w trakcie poważnej choroby powoli odbierającej mu zdrowie oraz siły, papież pozostawał aktywny, udzielał się, wypełniał swoje obowiązki i służył wsparciem wszystkim potrzebującym. Jako autorytet pokazuje, że nawet w trudnej sytuacji można się nie poddawać i wciąż z zapałem wykonywać to, co kocha się najbardziej i czemu poświęciło się praktycznie całe swoje życie. Papież może być także przykładem w kwestii tego, że nie ma takiej trudności, której człowiek nie byłby w stanie pokonać i która mogłaby go skłonić do poddania się i uznania, że nie ma już o co walczyć.

Jan Paweł II może więc służyć jako autorytet dla ludzi w każdym wieku na całym świecie, bez względu na to, czy są osobami wierzącymi czy też nie. Jego oddanie, pracowitość, sumienność oraz miłość, jaką darzył każdego bliźniego na swojej drodze, to doskonały przykład tego, jak ludzie powinni się nawzajem traktować. Jego życie pokazuje także, jak istotna jest edukacja, poszerzanie horyzontów oraz ciągły rozwój i udoskonalanie się w każdej sferze życia ludzkiego.


Czytaj dalej: Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań. Matura próbna 2023

Widzisz błąd lub nieścisłość? Zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-28 13:44:11

Nasze opracowania udostępniane są całkowicie bezpłatnie wyłącznie w celach edukacyjnych. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.

Inne opracowania