Drogie koleżanki, drodzy koledzy!
Stoję tu dziś przed Wami, by poruszyć ważny temat, jakim jest czytanie renesansowych dzieł znanych z kanonu literatury. Mówię tu o twórcach takich jak na przykład Jan Kochanowski, Mikołaj Rej, Andrzej Frycz Modrzewski, Mikołaj Sęp-Szarzyński czy też Szymon Szymonowic. Wielu młodym osobom, moim rówieśnikom, wydaje się dziś, że dzieła te nie są już dziś aktualne, a czytanie ich to strata czasu. Moim zdaniem jednak to wciąż jest wartościowe i cenne doświadczenie, o czym postaram się Was zaraz przekonać.
Przede wszystkim, czytając takich twórców jak Rej czy Kochanowski, mamy możliwość obcowania z dawnym językiem polskim, jego archaicznymi już odmianami, co sprawia, że możemy w trakcie lektury obserwować zmiany, przez jakie przeszły niektóre słowa czy wyrażenia, poznawać ich historię, a nawet uczyć się zupełnie nowych znaczeń. Jest to ciekawa droga przez historię języka polskiego, którą warto znać, by być świadomym tego, jak zmieniał się nasz język na przestrzeni wieków i gdzie swoje źródła mają niektóre z jego cech. Jest to ciekawy sposób na zajrzenie w przeszłość i poznanie drogi, jaką literatura przeszła od czasu renesansu aż do współczesnej formy.
Utwory renesansowych artystów warto także czytać w dzisiejszych czasach, ponieważ ludzkość od zawsze dotykały pewne uniwersalne problemy i doświadczenia. Ludzie w czasach renesansu tak samo doświadczali straty, bólu, radości, nadziei czy strachu, tak samo borykali się z problemami natury społecznej, politycznej i bali się niepewnej przyszłości. Wszystko to zawarte jest w literaturze tamtego okresu. Poeci dzielili się swoimi refleksjami i przemyśleniami dotyczącymi ludzkiej kondycji i natury, w których wciąż można znaleźć rzeczy uniwersalne i aktualne nawet dziś. Współczesny czytelnik może mimo dzielących go od autora epok wciąż utożsamiać się z jego postawą i słowami.
Za tym, by czytać renesansowych autorów i ich dzieła, przemawia także fakt, że jest to naprawdę piękna, wyjątkowa literatura. Obcowanie z nią jest dla czytelnika radością i umożliwia mu spotkanie z pięknym językiem, staranną, staropolską polszczyzną oraz z pogłębionymi refleksjami czy obrazami życia w dawnych czasach.
Mam nadzieję, że te argumenty przekonują Was, że warto sięgać po autorów dawnej literatury z czasów renesansu i że czytanie dzieł takich autorów jak Kochanowski, Rej czy Sęp-Szarzyński. Wciąż bowiem ta literatura może być cenna i wartościowa oraz przynieść czytelnikowi wiele korzyści.
Aktualizacja: 2022-09-27 09:46:11.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.