Napisz recenzje książki Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Autor C S Lewis
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Clive Staples Lewis w roku 1950 opublikował powieść „Lew, czarownica i stara szafa”, która opowiada o przygodach czwórki dzieci w magicznej krainie zwanej Narnią. Ich wyprawa do niezwykłego świata otworzyła drogę dla całego cyklu zwanego jako „Opowieści z Narnii”. Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja, odwiedzając magiczne miejsce, do którego prowadzi stara szafa, muszą stawić czoła licznym niebezpieczeństwom. Narnią rządzi bowiem zła Biała Czarownica, utrzymująca w niej wieczną zimę, a swoich przeciwników zamieniająca w kamienne posągi. Rodzeństwo Pevensie musi więc pokonać złą królową, ocalić mieszkańców Narnii, a wszystko to przy pomocy jej prawowitego władcy, lwa Aslana. 

Powieść Lewisa doskonale odnajduje się zarówno jako samodzielna historia, jak i jako część większej serii. Przygody rodzeństwa Pevensie mogą być bowiem zamkniętą całością, ale spełniają także rolę fundamentów, dzięki którym można poszerzać dalej uniwersum stworzone przez autora. W swoim dziele odnalazł on złoty środek między kreacją świata przedstawionego, a kreśleniem wciągającej akcji i wiarygodnych portretów psychologicznych postaci.

Każdy z bohaterów, zarówno Piotr, Zuzanna, Edmund, jak i Łucja - są wyrazistymi osobami, odznaczającymi się własnym, indywidualnym charakterem, wyróżniającym ich na tle rodzeństwa. Z kolei opisywane wydarzenia fabuły dążą do rozwiązania się konfliktu, od lat gnębiącego Narnię. Powieść ma swój wyraźny punkt kulminacyjny, w którym dobro zwycięża nad złem i rozładowuje się napięcie, budowane przez autora od samego jej początku. 

Istotnym aspektem powieści jest to, że główni bohaterowie są opisani w sposób wiarygodny i rozwijają się w trakcie trwania utworu. Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja nie są w finale powieści tymi samymi postaciami, które czytelnik poznaje na jej początku. Z naiwnych, wystraszonych dzieci zmieniają się w mężnych, młodych ludzi, a ich charaktery uszlachetniają się. Rodzeństwo Pevensie ostatecznie, po pokonaniu Białej Czarownicy, obejmuje trony w Ker-Paravel i rozpoczyna swoje rządy w Narnii. Rola władców to coś, do czego musieli stopniowo dojrzeć i dorosnąć.

„Lew, czarownica i stara szafa” to także utwór, który opisuje i kreuje dwa światy - rzeczywisty i fantastyczny. Ten rzeczywisty opiera się na faktycznych wydarzeniach znanych z historii ludzkości, autor wprowadza bowiem wątek II wojny światowej i bombardowania Londynu, przed którym ucieka na wieś rodzeństwo Pevensie. Z drugiej strony czytelnik szybko poznaje Narnię, fantastyczne miejsce pełne magicznych istot. Może ona być jednak traktowana jako swoiste odbicie świata rzeczywistego. Narnia, podobnie jak Anglia w roku 1940, rozdarta jest konfliktem między siłami dobra i zła, które zagrażają jej mieszkańcom i całemu istnieniu. Z drugiej strony ucieczka do baśniowego miejsca z ogarniętego wojną kraju może być dla dzieci swoistym eskapizmem. Wiele osób ucieka bowiem w świat fantazji w trudnych chwilach, a przejście szafą do Narnii może być tego metaforą.

Powieść autorstwa Lewisa to pozycja, która koniecznie powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika literatury fantasy, spełnia ona bowiem wszystkie wymagania, jakie stawia przed utworem ten gatunek. Opowiada o magicznej, nieistniejącej tak naprawdę krainie, a mieszkają w niej niezwykłe stworzenia, takie jak fauny czy driady. Zwierzęta mówią ludzkim głosem, a główną osią fabuły jest walka ze złą czarownicą, która zniewoliła to miejsce swoją okrutną magią. Pojawia się tutaj również epicki pojedynek, wielka bitwa między dobrem a złem, znana także z innych dzieł fantasy. Sympatycy tego gatunku znajdą więc w powieści „Lew, czarownica i stara szafa” wszystkie swoje ulubione elementy obowiązkowe w literaturze tego typu.


Przeczytaj także: Opowieści z Narnii - udowodnij, że każde z rodzeństwa przeszło przemianę w czasie akcji utworu

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.