Autor C S Lewis
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Opowieści z Narnii” to cykl autorstwa Clive’a Staplesa Lewisa, który rozpoczyna się powieścią „Lew, czarownica i stara szafa”. Opublikowano ją po raz pierwszy w roku 1950. W późniejszych latach Lewis poszerzył swoje uniwersum o jeszcze sześć utworów. Pierwszy tom przybliża czytelnikom losy rodzeństwa Pevensie, czyli Piotra, Zuzanny, Edmunda oraz Łucji. Gdy po raz pierwszy odbiorca spotyka się z nimi, są oni jeszcze dziećmi, które po raz pierwszy trafiają właśnie do niezwykłej krainy, Narnii. Tam mierzą się z licznymi niebezpieczeństwami oraz przygodami, Narnia rządzona jest bowiem przez okrutną Białą Czarownicę. Sprowadziła ona na to miejsce i jego mieszkańców wieczną zimę, a swoich przeciwników zmienia w kamienne posągi. Rodzeństwo Pevensie musi stawić jej czoła i przywrócić w Narnii pokój, a pomaga im w tym jej prawowity władca, lew Aslan.

Czego mogą nauczyć opowieści z Narnii?

Powieści Clive’a Staplesa Lewisa, w szczególności „Lew, czarownica i stara szafa”, mogą nauczyć swoich czytelników wielu ważnych rzeczy i uniwersalnych prawd o życiu.

Jedną z nich jest to, że każdy zasługuje na drugą szansę i na wybaczenie swoich win, jeżeli zrozumie swój błąd i będzie chciał go naprawić. Taką postacią jest Edmund. Zdradza on swoje rodzeństwo i przyłącza się do stronników Białej Czarownicy, kierowany swoimi egoistycznymi pragnieniami. Z czasem chłopiec dostrzega jednak rozmiary swojej pomyłki i pragnie wrócić na stronę dobra. Wówczas Aslan i rodzeństwo Edmunda wybaczają mu jego błędy, a lew nawet poświęca własne życie, by nie oddać chłopca w ręce Białej Czarownicy. Bohaterowie powieści w ten sposób pokazują, że każdy może się zmienić i zasłużyć na wybaczenie bliskich osób, które zranił swoim zachowaniem.

Inną rzeczą, jaką można wynieść z lektury „Opowieści z Narnii”, jest wiara w to, że dobro zwycięża, a poświęcenie się ma ogromne znaczenie. Widać to w walce dwóch stronnictw, reprezentowanych przez Aslana i Białą Czarownicę. Mimo początkowej przewagi zła oraz tego, że fałszywa królowa miała w swoim władaniu całą Narnię, siły dobra ostatecznie zwyciężyły, a poświęcenie Aslana, który oddał swoje życie za Edmunda, miało sens i pomogło jego poddanym w tej walce. Lewis pokazuje więc siłę dobra, miłości i przyjaźni, dzięki czemu jego czytelnicy mogą się pokrzepić tą nadzieją w trakcie lektury.

Z lektury powieści „Lew, czarownica i stara szafa” dowiedzieć się także można, jak wielką wagę ma zaufanie i wspólne działanie, zamiast egoistycznej relacji swoich pragnień i celów. Edmund odłączył się od rodzeństwa, zrezygnował z ich wsparcia i zaufania i został za to ukarany - Biała Czarownica była o włos od pozbawienia go życia. Z kolei Piotr i Zuzanna nie wierzyli w opowieści Łucji o Narnii, nie zaufali jej wystarczająco, przez co trwali w błędzie. Gdyby od razu dali wiarę młodszej siostrze, wiedzieliby również, że Edmund także był w Narnii i okłamał ich wszystkich na ten temat, co mogłoby pozwolić uniknąć wielu dalszych, nieprzyjemnych sytuacji.

Lewis pokazuje także, jak ważne jest wsparcie najbliższych, zwłaszcza w trudnych sytuacjach i w obliczu problemów, które trzeba niezwłocznie rozwiązać. Uczy także swoich czytelników, że bycie samolubną osobą rzadko kiedy kończy się dobrze. 

Cykl „Opowieści z Narnii” i otwierająca go powieść „Lew, czarownica i stara szafa” mogą więc nauczyć czytelnika wielu uniwersalnych prawd o życiu i o świecie. Autor, kreując bohaterów i świat przedstawiony, postawił na takie wartości jak dobro, współczucie, miłosierdzie, poświęcenie i zaufanie. Czerpiąc inspirację z postaci powieści, można samemu zbudować sobie konkretny system wartości, oparty o rzeczy cenne i ważne.


Przeczytaj także: Napisz recenzję filmu Opowieści z Narnii

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.