Uzasadnij tezę, że lektura Opowieści z Narnii jest ciekawa i interesująca

Autor C S Lewis
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Lew, czarownica i stara szafa” to powieść z gatunku fantasy, którą stworzył Clive Staples Lewis. Dał on tym samym początek serii znanej jako „Opowieści z Narnii”. Autor w pierwszej części cyklu opisuje losy rodzeństwa Pevensie, które pewnego dnia trafiło do Narnii - niezwykłej, magicznej krainy, która cierpi z powodu wiecznej zimy i rządów Białej Czarownicy. Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja przeżywają w Narnii niezwykłe przygody, które sprawiają, że ich życie odmienia się na zawsze. „Opowieści z Narnii” są więc wyjątkowo ciekawą i interesującą lekturą, która może wciągnąć czytelnika na wiele długich godzin.

Dlaczego jednak można określić powieść Clive’a Staplesa Lewisa jako ciekawą i interesującą? Stoi za tym wiele powodów. Po pierwsze autor stworzył fascynującą magiczną krainę, która mimo że zawiera elementy podobne do rzeczywistego świata, to jednak znacznie się od niego różni. Poznawanie jej wraz z bohaterami, krok po kroku, odkrywanie rządzących nią praw i obyczajów, może stać się fascynującą przygodą, w trakcie której czytelnik z niecierpliwością czeka, co jeszcze spotka go w trakcie czytania powieści. Dodatkowo Lewis zamieścił w swoim utworze wiele stworzeń magicznych, które w prawdziwym świecie nie istnieją, na przykład fauny, driady, karły, mówiące zwierzęta czy wreszcie samą Białą Czarownicę

Dodatkowo Lewis stworzył wielu bohaterów, którzy w trakcie trwania powieści zmieniają się i rozwijają. Czytelnik może więc obserwować, jak na kartach powieści rodzeństwo Pevensie dorasta. Piotr, zabijając wilka, staje się rycerzem i odważnym młodzieńcem. Zuzanna i Łucja rozwijają w sobie męstwo, miłosierdzie i współczucie, gdy obserwują śmierć Aslana. Edmund, początkowo zbuntowany i zagubiony, przechodzi w Narnii przez wiele trudnych prób i popełnia błędy, które pozwalają mu zrozumieć, jakie wartości powinien w życiu cenić. Obserwowanie procesu dorastania młodych bohaterów oraz ich budowania relacji z innymi postaciami jest bardzo ciekawe i sprawia też, że młodsi czytelnicy mogą się z nimi utożsamiać.

Wreszcie powieść „Lew, czarownica i stara szafa” ma także wyjątkowo interesującą i wciągającą fabułę, w której nieustannie ścierają się ze sobą siły dobra i zła. Walka o władzę w Narnii to tak naprawdę opowieść o tym, który z tych elementów świata przedstawionego jest silniejszy i który powinien dominować w świecie. Czytelnik może śledzić te zmagania z wypiekami na twarzy, chcąc się przekonać, czy zwycięży Aslan i dobru czy też może Zła Czarownica zniszczy swoich wrogów i Narnia na zawsze już pozostanie skuta lodem, zimna i nieprzyjazna dla wszystkich żywych istot.


Przeczytaj także: Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa - czas, miejsce akcji i cechy świata przedstawionego

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.