Napisz swoje wrażenia z lektury Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Autor C S Lewis
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Powieść Clive’a Staplesa Lewisa zatytułowana „Lew, czarownica i stara szafa” ukazała się w roku 1950 i zapoczątkowała cykl „Opowieści z Narnii”. Opowiada ona o losach rodzeństwa Pevensie. Piotr, Zuzanna, Edmund oraz Łucja pewnego dnia wspólnie przechodzą przez starą szafę do Narnii. Tam okazuje się, że magiczna kraina cierpi pod rządami Białej Czarownicy, która sprowadziła na nią wieczną zimą, a swoich wrogów zamienia w kamienne posągi. W Narnii rodzeństwo spotyka wiele magicznych istot, takich jak na przykład faun - pan Tumnus.

Moim zdaniem „Lew, czarownica i stara szafa” to wciągająca opowieść, która przenosi czytelnika do magicznego świata, daleko od problemów świata codziennego. To eskapizm - można wczuć się w losy bohaterów zmagających się ze złą czarownicą i nie myśleć o kłopotach związanych z codziennością. Z drugiej strony zaś wydarzenia rozgrywające się w Narnii mogą być porównywane do tych, które znane są z rzeczywistego świata. Uważny czytelnik odnajdzie tam liczne analogie i metafory, które pasują do czasów, w których żył autor dzieła.

Tropienie tych odniesień w trakcie lektury może być inspirujące i zajmujące, warto więc czytać powieść uważnie. Sam zaś świat stworzony przez Lewisa jest intrygujący, różnorodny i pełen magicznych stworzeń oraz niezwykłych wydarzeń. Można w nim znaleźć także zarówno kameralne, niewielkie opowieści czy sceny, jak i panoramę wielkiej bitwy czy historię niezwykłego poświęcenia. Powieść Lewisa dostarcza zarówno sporej dawki uśmiechu, jak i wielu wzruszeń.

Istotną zaletą powieści „Lew, czarownica i stara szafa” jest fakt, że autor opisał w niej wielu bohaterów, co ułatwia znalezienie takiego, z którym czytelnik może się utożsamiać i którego szybko polubi. Można bowiem odnaleźć siebie w mężnym Piotrze, dobrej Zuzannie, ciekawskiej Łucji, a nawet w zagubionym i niepewnym siebie Edmundzie. Łatwość utożsamiania się z bohaterami jest czymś, co zdecydowanie przyciąga odbiorcę do danej lektury i tak właśnie ma się rzecz z pierwszą częścią serii „Opowieści z Narnii”.

Wrażenia z lektury powieści „Lew, czarownica i stara szafa” mogę więc określić jako pozytywne. Magiczny świat wciąga już od pierwszych stron, a fabuła opowieści jest różnorodna i wciągająca. Narrator co jakiś czas zwraca się bezpośrednio do czytelnika, co zwiększa jego zaangażowanie i sprawia wrażenie, że powieść ta kierowana jest właśnie do niego. Powieść Lewisa to idealna okazja, by odpocząć od rzeczywistości i problemów dnia codziennego i zanurzyć się w magicznej krainie, która ukryta jest za drzwiami starej szafy i poczuć się jak prawdziwy bohater, który musi pokonać zło i przywrócić w Narnii spokój, wolność oraz równowagę.


Przeczytaj także: Uzasadnij tezę, że lektura Opowieści z Narnii jest ciekawa i interesująca

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.