Wyjaśnisz jak rozumiesz przesłanie Sokoła

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Dzieło „Dekameron” autorstwa Giovanniego Boccaccia po raz pierwszy drukiem ukazało się w roku 1470. Utwór ten składa się ze stu nowel, które nawzajem opowiadają sobie bohaterowie „Dekameronu” - florentczycy, którzy wspólnie chronią się przed zarazą panującą w mieście. Jedną z tych nowel jest „Sokół”, który opowiada o losach szlachcica Federigo, starającego się o względy swojej wybranki, Monny Giovanny.

Historia zawarta w „Sokole” przybliża czytelnikowi starania Federigo oraz losy Giovanny. Początkowo nie chciała się ona wiązać z mężczyzną, jednak po śmierci męża oraz dziecka, ostatecznie stworzyła z nim szczęśliwe małżeństwo. Wpływ na jej decyzję miało także poświęcenie Federigo. Mężczyzna stracił bowiem cały majątek na próbach zaimponowania kobiecie, wreszcie osiadł w niewielkiej posiadłości, utrzymując się z polowań ze swoim ukochanym sokołem.

Po śmierci swojego męża Giovanna wraz z synem przybywają w okolice domu mężczyzny. Federigo zaprzyjaźnia się z dzieckiem, które jest śmiertelnie chore i pragnie otrzymać pięknego sokoła. Jego matka udaje się więc do Federigo z prośbą o ptaka, okazuje się jednak, że mężczyzna przyrządził z niego kolację. Nie stać go było na inny posiłek, a chciał odpowiednio podjąć ukochaną. Syn Giovanny umiera, ona zaś wiąże się z Federigo, jej uczucia bowiem odmieniły się.

„Sokół” przedstawia więc historię trudnej relacji oraz tego, w jak niespodziewany sposób potrafi czasami objawiać się miłość. Nowela pokazuje więc, że nie zawsze zakochanie przychodzi od razu, od pierwszego wejrzenia. Jest to czasami uczucie, na które trzeba ciężko pracować, a sam proces zdobywania czyichś uczuć trwać może nawet przez kilka lat. „Sokół” jest także opowieścią o istocie poświęcenia się człowieka dla drugiej osoby i o tym, jak wielką ono ma moc. Autor próbuje przekazać czytelnikom, czym jest prawdziwa natura miłości. Może ona przyjąć przecież wiele twarzy, dlatego czasami ludzie nie rozpoznają jej od razu.

Przesłaniem noweli jest także to, by nigdy się nie poddawać. Federigo nie mógł się przecież spodziewać, że zamężna Giovanna, która została także matką, kiedykolwiek zgodzi się być jego żoną. Zdawałoby się, że sytuacja jest już skończona, a ich wspólna historia zakończona. Jednak los miesza ludzkie życia i ostatecznie cierpliwość oraz poświęcenie mężczyzny zostały mu wynagrodzone - ukochana Giovanna dostrzegła go i zgodziła się być jego żoną. Przesłanie noweli mówi więc, że życie jest pełne możliwości i niespodziewanych wydarzeń.


Przeczytaj także: Sokół - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.