Sokół - czas i miejsce akcji, bohaterowie

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Sokół” to nowela, która wchodzi w skład dzieła Giovanniego Boccaccia, które zatytułowane jest „Dekameron” i po raz pierwszy opublikowane zostało w roku 1470. „Dekameron” składa się z wielu noweli, które opowiadali sobie nawzajem młodzi florentczycy, chroniący się wspólnie przez zarazą we włoskiej willi i próbujący zająć czymś swój czas. W swoim czasie „Dekameron” znajdował się nawet w indeksie ksiąg zakazanych. „Sokół” jest jedną z opowieści, jakie snują bohaterowie utworu Boccaccia.

„Sokół” to opowieść o zalotach szlachcica florenckiego, Federigo degli Alberighi, do wybranki jego serca, pięknej Giovanny. Federigo robi wszystko, by jej zaimponować - walczy w turniejach rycerskich, obdarowuje ją wspaniałymi podarkami i cały swój majątek przeznacza na wyprawianie uczt. Niestety, Giovanna nie jest nim zainteresowana, wchodzi za mąż za kogoś innego i rodzi syna. Dziecko później zaprzyjaźnia się z Federigiem i w skrytości ducha marzy o tym, by otrzymać jego wspaniałego sokoła. Opis losów bohaterów skupia się więc na ich wspólnej relacji i próbie pozyskania względów Giovanny przez Federiga. Bohaterowie w czasie wydarzeń noweli zmieniają i dojrzewają, zwłaszcza Federigo.

Wydarzenia tekstu umiejscowione są we Włoszech. Akcja noweli ma miejsce w okolicach Florencji - Federigo tam właśnie ma swój majątek, a ostatecznie po roztrwonieniu swojego majątku, mieszka w Campi. Wydarzenia rozgrywają się w czasach renesansu i w wieku XIV, podobnie jak cała akcja „Dekameronu”. Mają one miejsce na przestrzeni kilku lat, w czasie których Giovanna wychodzi za mąż i rodzi dziecko.

„Sokół” jest więc nowelą przybliżającą odbiorcy kilka lat z życia florenckich szlachciców. Ukazuje ona także historię, w której uczucie między dwojgiem ludzi rodzi się stopniowo, pokonując różne trudności na swojej drodze. Jest to także opowieść o poświęceniu, jakie człowiek jest w stanie ponieść dla drugiej osoby.


Przeczytaj także: Wyjaśnij pojęcie sokół noweli (teoria sokoła)

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.