Legenda o psie Panajezusowym Burku - streszczenie

Autorką streszczenia jest: Adrianna Strużyńska.

Roch, bohater powieści Władysława Reymonta „Chłopi”, był znanym we wsi gawędziarzem, który umilał chłopom czas podczas pracy swoimi opowieściami. Opowiadane przez niego historie nie zawsze były jednak wyłącznie rozrywką dla mas, czasem niosły ze sobą również pouczenie moralne. Właśnie tak było w przypadku Legendy o psie Panajezusowym Burku.

Pan Jezus szedł na odpust do Mstowa, chociaż panował wielki upał i dokuczało mu pragnienie. Diabeł robił wszystko, aby wnieść w powietrze kurz i zmylić mu drogę, ale Jezusa nie było tak łatwo oszukać. W końcu Chrystus dotarł do lasu, gdzie szatan wywołał wichurę i ciemność, pojawiły się groźne zwierzęta, które jednak nie miały odwagi zaatakować Jezusa.

Na znak krzyża, wszystkie bestie uciekły, ale przy Jezusie został wyłącznie dziki pies - były to czasy, kiedy pies nie był jeszcze udomowiony. Pies rozdzierał mu ubranie i próbował ugryźć, ale Chrystus nie zamierzał uderzyć go kijem, zamiast tego spróbował go nakarmić, ale to jeszcze bardziej rozwścieczyło psa. W końcu zwierzę otępiałe popędziło w świat, a Chrystus zapowiedział, że kiedyś będzie służył człowiekowi.

Jezus w końcu dotarł na odpust, ale w kościele brakowało wiernych. Mieszkańcy wsi woleli siedzieć w karczmie, bawić się i pić, zamiast się modlić. Okazało się też, że do Mstowa dotarł zły pies, który wcześniej atakował Chrystusa. Chłopi chcieli zabić zwierzę, którego się bali, ale Jezus otulił Burka kapotą i powiedział, że nie można zabijać psa, ponieważ to również boskie stworzenie. Chrystus wypomniał zgromadzonym, że boją się psa, ale Boga za to nie, ponieważ zamiast się modlić wolą oddawać się rozrywkom. Jezus chciał odejść, ale ludzie obiecali poprawę i prosili go, aby wśród nich został. Pan Jezus został więc we wsi, nauczał zgromadzonych i razem z nimi się modlił. Zapowiedział też, że psy przydadzą się ludziom do ochrony domów i zwierząt.

Od tego czasu Burek cały czas towarzyszył Jezusowi i wędrował z nim przez świat. Okazał się naprawdę przydatny, kiedy panował głód, zdarzało mu się upolować gąskę lub baranka, chronił też przed złymi ludźmi i dzikimi zwierzętami. Burek nie opuścił swojego pana nawet, kiedy zaczęły się jego prześladowania. Towarzyszył mu podczas drogi krzyżowej i próbował chronić przed oszczercami.

Burek siedział pod krzyżem Jezusa i rozpaczał, widząc cierpienie konającego pana. Został na miejscu, nawet gdy pod krzyżem nie było już nikogo. To właśnie do niego Jezus skierował swoje ostatnie słowa i powiedział, aby wierny pies za nim podążał. Po tych słowach skonał, a pies udał się z nim do nieba.


Przeczytaj także: Opis Bożego Ciała w Chłopach

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.