Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Hanka to zdecydowanie jedna z najciekawszych postaci kobiecych w „Chłopach”, ponieważ nie jest jednowymiarowa. Na przestrzeni opisanych w powieści czterech pór roku, przeszła przemianę z bezwolnej, nieszanowanej przez nikogo żony Antka w dojrzałą kobietę, gotową do walki o swoje i samodzielnego dbania o własne interesy, nawet wbrew woli męża.

Charakterystyka Hanki

Hanka pochodziła z ubogiej rodziny, wniosła do małżeństwa niewielki posag, co często wypominali jej mąż i teść. Antek odnosił się do niej oschle, irytowały go emocje żony, nie przyjmował się jej uczuciami i chętnie uciekał z domu. Sporadycznie stawał po jej stronie, ale robił to tylko, kiedy chciał zdenerwować ojca.

Jesienią, Hanka była słabą kobietą, którą mąż i teść traktowali zdecydowanie lekceważąco. Bała się Macieja i bardzo często płakała, czym wzbudzała jego irytację. Nie mogła również liczyć na wsparcie ze strony męża. Wszyscy we wsi wiedzieli, że Antek jej nie kocha i romansuje z Jagną.

Stopniowa przemiana Hanki rozpoczęła się, kiedy Maciej wygnał Antka i jego rodzinę z domu. Małżeństwo z dwójką dzieci musiało opuścić najlepszą chatę we wsi i zamieszkać w skromnej chałupie starego Bylicy ojca Hanki, gdzie mieszkała również jej siostra Weronika ze swoją rodziną. Wcześniej Antkowie co prawda pracowali jak parobkowie w gospodarstwie Macieja, ale żyli w dobrych warunkach. U Bylicy sytuacja była inna - bardzo często brakowało im jedzenia.

Najbardziej uderzająca była tutaj samotność Hanki, która nie miała w Antku żadnego wsparcia. Młody Boryna, jako syn największego gospodarza we wsi, uznawał pracę dla innych za upokorzenie. Wolał więc pić w karczmie lub uganiać się za Jagną niż wziąć odpowiedzialność za swoją rodzinę. Nie zamierzał również przyjąć pomocy od swojego ojca.

Początkowo Hanka była posłuszna mężowi, ale z czasem stała się na tyle zdesperowana, że zaczęła się buntować. Zaszła w trzecią ciążę i postanowiła przejąć rolę głowy rodziny, aby zapewnić powiększającej się rodzinie godny byt. Znalazła Antkowi pracę w tartaku u młynarza, a sama zarabiała na przędzeniu wełny. Zaczęła też przyjmować pomoc od Macieja, była nawet w stanie urządzić awanturę mężowi, którego wcześniej się bała. Maciej Boryna docenił determinację synowej, dlatego stała się jego powiernicą. Kiedy mężczyźni trafili do więzienia, Hanka wróciła z dziećmi do chaty Borynów, gdzie prowadziła gospodarstwo i troskliwie zajmowała się Maciejem. Boryna nagrodził ją za to, wyjawiając jej, gdzie ukrył pieniądze. Hanka odważnie broniła majątku przed kowalem i Dominikową, nauczyła się walczyć o swoje.

Mimo jego zdrad i oschłego traktowania, Hanka kochała Antka. Kiedy trafił do więzienia, udała się do niego na Wielkanoc z jedzeniem, chociaż była w zaawansowanej ciąży. Bardzo bolało ją, że mąż nie docenił jej wysiłku. Kiedy jednak Antek wrócił z więzienia, w końcu zauważył, jak dobrą matką i gospodynią jest Hanka. Boryna wreszcie zaczął traktować ją jak partnerkę, zamiast nieustannie poniżać. Hanka była też zdolna do konfrontacji z Jagną, a co ciekawe - nawet zdarzało jej się stawać w obronie kochanki męża. Być może Hance łatwiej było zrozumieć samotność Jagny niż pozostałym mieszkańcom Lipiec.

Hanka oczywiście nie była pozbawiona wad, podobnie jak wiele lipieckich kobiet, bywała kłótliwa i skłonna do oceniania innych, ale wzbudza głównie pozytywne emocje. Potrafiła wyzwolić się spod władzy męża i udowodnić, że zasługuje na szacunek i warto liczyć się z jej zdaniem.


Przeczytaj także: Jagustynka - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.