SkÄ…piec jako komedia molierowska

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.
Autor Molier

Molier byÅ‚ francuskim komediopisarzem epoki baroku. WypracowaÅ‚ charakterystyczny styl, dlatego jego dzieÅ‚a nazywa siÄ™ komediami molierowskimi. PosiadajÄ… one szereg cech, które wyróżniajÄ… je wÅ›ród innych dramatów. DoskonaÅ‚ym przykÅ‚adem komedii molierowskiej jest „SkÄ…piec”.

Utwory Moliera charakteryzujÄ… siÄ™ synkretyzmem gatunkowym. „SkÄ…piec” Å‚Ä…czy w sobie cechy farsy, komedii dell'arte i satyry spoÅ‚ecznej. Farsa charakteryzuje siÄ™ wartkÄ… akcjÄ… oraz prostym komizmem jÄ™zyka i sytuacji. W utworze niejednokrotnie pojawia siÄ™ niezbyt wyszukany humor, zwÅ‚aszcza w sÅ‚owach i zachowaniach sÅ‚użby. Jako przykÅ‚ad może posÅ‚użyć postać Jakuba, który peÅ‚ni w domu rolÄ™ stangreta i kucharza. FarsÄ… jest także postÄ™powanie Frozyny, która wmawia Harpagonowi, że jest atrakcyjny dla mÅ‚odej i piÄ™knej Marianny.

„SkÄ…piec” posiada także elementy komedii dell'arte. Ten gatunek charakteryzuje siÄ™ obecnoÅ›ciÄ… przejaskrawionych postaci, które przypominajÄ… bardziej karykatury, niż prawdziwych ludzi. Harpagon stanowi uosobienie skÄ…pstwa. Komedia peÅ‚ni też rolÄ™ satyry spoÅ‚ecznej. Molier piÄ™tnuje przywary wspóÅ‚czesnego sobie spoÅ‚eczeÅ„stwa. „SkÄ…piec” odgrywa wiÄ™c też rolÄ™ dydaktycznÄ…. Ukazuje, jak skÄ…pstwo jest w stanie zniszczyć życie i relacje z rodzinÄ…. W finale komedii, Harpagon zostaje sam ze swojÄ… szkatuÅ‚kÄ…. W utworze pojawiajÄ… siÄ™ wiÄ™c też elementy tragiczne. GÅ‚ówny bohater może wydawać siÄ™ komiczny, ale jego życie w rzeczywistoÅ›ci jest bardzo smutne. Rezygnuje ze wszystkiego i wybiera samotność, aby skupić siÄ™ na pieniÄ…dzach.

W komedii molierowskiej, najważniejszÄ… rolÄ™ odgrywa komizm postaci, dlatego też jest nazywana „komediÄ… charakterów”. Komiczny jest gÅ‚ównie Harpagon. Jego skÄ…pstwo jest absurdalne. Bohater w każdym momencie zastanawia siÄ™, jak można zaoszczÄ™dzić. Kradzież szkatuÅ‚ki jest dla niego osobistÄ… tragediÄ…, porównywalnÄ… do Å›mierci. Harpagon jest okrutny i przerażajÄ…cy, ale w rzeczywistoÅ›ci wywoÅ‚uje Å›miech i politowanie. Nie bez powodu staje siÄ™ poÅ›miewiskiem w swojej okolicy. W utworze pojawiajÄ… siÄ™ także komizm jÄ™zyka i sytuacji.

DzieÅ‚a Moliera majÄ… bawić czytelnika na każdym poziomie. Utwór posiada elementy komedii omyÅ‚ek. Bohaterowie wielokrotnie źle odczytujÄ… swoje intencje, co prowadzi do zabawnych sytuacji. Jakub peÅ‚ni rolÄ™ poÅ›rednika w konflikcie Kleanta i Harpagona, ale przeinacza usÅ‚yszane sÅ‚owa. Mężczyźni niesÅ‚usznie myÅ›lÄ… wiÄ™c, że doszli do porozumienia. Podobnie jest w rozmowie Walerego i Harpagona. SkÄ…piec uważa, że rzÄ…dca mówi o szkatuÅ‚ce, a ten ma na myÅ›li ElizÄ™.

„SkÄ…piec” jest dzieÅ‚em uniwersalnym. Jego przesÅ‚anie pozostaje aktualne w XXI wieku, ponieważ wciąż istniejÄ… ludzie, którzy poÅ›wiÄ™cÄ… wszystko, aby zgromadzić majÄ…tek. Komedia molierowska ukazuje ponadczasowe prawdy psychologiczne, spoÅ‚eczne i moralne. Autor porusza poważnÄ… tematykÄ™, uważajÄ…c lekkiego, żartobliwego jÄ™zyka. W rzeczywistoÅ›ci jednak, opisana historia jest przygnÄ™biajÄ…ca. Czytelnik staje siÄ™ Å›wiadkiem rozpadu rodziny. Opanowany obsesjÄ… starzec caÅ‚kowicie oddala siÄ™ od swoich dzieci.

ZakoÅ„czenie komedii jest wymowne. Dochodzi do zjednoczenia zaginionej rodziny d'Alburci. Szczęśliwy Anzelm, bÄ™dÄ…cy w rzeczywistoÅ›ci don Tomaszem, robi wszystko, aby uszczęśliwić odnalezione dzieci. Nie może doczekać siÄ™ też spotkania z żonÄ…. Jest przeciwieÅ„stwem Harpagona. SkÄ…piec zostaje caÅ‚kiem sam. Jego dzieci odchodzÄ…, aby zaÅ‚ożyć wÅ‚asne rodziny. On jednak na to nie zważa, ponieważ chce tylko uÅ›ciskać swojÄ… szkatuÅ‚kÄ™ z pieniÄ™dzmi. Molier zdecydowanie staje po stronie mÅ‚odych, dla których znaczenie ma prawdziwa miÅ‚ość, a nie majÄ…tek.


Przeczytaj także: Na czym polega uniwersalizm Skąpca Moliera?

Aktualizacja: 2022-08-11 20:23:59.

Staramy siÄ™ by nasze opracowania byÅ‚y wolne od bÅ‚Ä™dów, te jednak siÄ™ zdarzajÄ…. JeÅ›li widzisz bÅ‚Ä…d w tekÅ›cie, zgÅ‚oÅ› go nam wraz z linkiem lub wyÅ›lij maila: [email protected]. Bardzo dziÄ™kujemy.