Kleant (Skąpiec) - charakterystyka

Autor Molier
Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Kleant to jedyny syn Harpagona, głównego bohatera komedii Moliera „Skąpiec”. Jego relacja z ojcem ukazuje, jak obsesja na punkcie pieniędzy niszczy rodzinę. Kleant pozostaje z Harpagonem w ciągłym konflikcie, między mężczyznami dochodzi nawet do rękoczynów.

Charakterystyka Kleanta

Kleant mieszka w Paryżu, w domu swojego ojca. Bohater chciałby prowadzić życie typowe dla młodzieńca pochodzącego z dobrego domu. Harpagon jest zamożnym mieszczaninem, ale nie daje swoim dzieciom pieniędzy. Są dla niego wyłącznie pasożytami, które trzeba ubierać i karmić. Ma więc nadzieję, że jak najszybciej założą własne rodziny i wyprowadzą się z domu.

Kleant, w przeciwieństwie do ojca, przywiązuje wagę do wyglądu. Marianna podkreśla, że jest eleganckim młodzieńcem. Bohater chce mieć nowe, modne ubrania, bywać na paryskich salonach oraz jeździć powozem, ciągniętym przez zdrowe, silne konie. Harpagon zarzuca synowi rozrzutność. Sam chodzi w starym stroju, żałuje pieniędzy na wyprawienie uczty i głodzi konie, ponieważ jego zdaniem, jeśli nie pracują, nie muszą jeść. Między Kleantem i Harpagonem dochodzi więc do ciągłych kłótni.

Kleant może wydawać się zepsutym młodzieńcem. Nie dostaje od ojca pieniędzy, dlatego wciąż pożycza pieniądze. Obraca się w środowisku lichwiarzy i hazardzistów. Nieświadomie, zostaje nawet klientem Harpagona. Własny ojciec pożycza mu pieniądze na bardzo niekorzystnych warunkach. Kleant kłamie, że ma szczęście w kartach, ale w rzeczywistości tonie w długach. Problemy finansowe i zła relacja z Harpagonem sprawiają, że chłopak staje się cyniczny i wyrachowany. Ma nadzieję na śmierć ojca, ponieważ wtedy spłaci wszystkie należności i zacznie prowadzić normalne, szczęśliwe życie.

Postępowanie Kleanta ukazuje rozpad rodziny Harpagona. Obsesja mężczyzny na punkcie pieniędzy sprawia, że wyłącznie majątek ma dla niego znaczenie. Kleant odnosi się do ojca z niechęcią, ale nie dzieje się tak bez powodu. Harpagon nie kocha ani nawet nie szanuje swoich dzieci. Wymaga od nich bezwzględnego posłuszeństwa, ale decyzje, które podejmuje nie są dyktowane ich szczęściem. Skąpiec chce wydać córkę za dużo starszego od niej Anzelma, tylko dlatego, że mężczyzna nie oczekuje posagu. Ma również plany wobec Kleanta. Pragnie, aby syn poślubił znajomą wdowę.

Młodzieniec ma odwagę zbuntować się przeciwko ojcu. Woli wejść z nim w otwarty konflikt, niż pozwolić na zniszczenie sobie życia. Harpagon kilkakrotnie wyrzuca go z domu, bije kijem, a nawet przeklina i wydziedzicza. Kleant obstaje jednak przy swoim. Jego determinacja wynika z miłości do Marianny, pięknej, ale ubogiej dziewczyny. Pod wpływem tego uczucia, bohater ukazuje drugą stronę swojej osobowości. Potrafi być uczciwy i szlachetny. Nie rezygnuje z ukochanej, mimo licznych trudności. Rywalizacja między ojcem a synem staje się jeszcze bardziej zajadła, ponieważ Harpagon chce poślubić Mariannę. Ta sytuacja doskonale ukazuje bezwzględność głównego bohatera.

Gdy Harpagon domyśla się, że Kleant i Marianna są w sobie zakochani, drwi z uczuć syna. Pozwala mu wybrać sobie żonę, ale zabrania ślubu z kobietą, którą Kleant naprawdę kocha. Młodzieniec potrafi być przebiegły. Podczas wizyty Marianny, całkowicie obnaża skąpstwo ojca. Organizuje wystawny poczęstunek, a nawet oddaje dziewczynie drogocenny pierścień Harpagona. Z pomocą służącego Strzałki, wchodzi w posiadanie szkatułki z pieniędzmi ojca, dzięki czemu może go szantażować. W końcu, dostaje zgodę na ślub z Marianną, ponieważ dziewczyna okazuje się córką zamożnego don Tomasza d'Alburci, ukrywającego się w Paryżu, pod pseudonimem Anzelm. Harpagon pozwala na małżeństwo, bo nie będzie musiał ponosić żadnych kosztów.

Kleanta prawdopodobnie czeka szczęśliwa przyszłość. Dostaje zgodę na ślub z ukochaną Marianną. Jego narzeczona odnajduje zaginioną rodzinę, dzięki czemu nie musi dłużej zmagać się z problemami finansowymi. Kleant w końcu może uwolnić się od ojca, opętanego żądzą pieniądza. Można domyślać się, że jego relacje z Harpagonem nie ulegną poprawie. Komedia kończy się sceną, w której główny bohater marzy wyłącznie o uściskaniu swojej ukochanej szkatułki.


Przeczytaj także: Eliza (Skąpiec) - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.