Autor Molier
Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Frozyna to jedna z najbarwniejszych postaci kobiecych w komedii Moliera „Skąpiec”. Zarabia na życie zajmując się pośrednictwem i swataniem par. Jest przekonana, że od każdego klienta potrafi wydobyć godne wynagrodzenie.

Charakterystyka Frozyny

Bohaterka jest kobietą w średnim wieku. Posiada życiowe doświadczenie i dużą wiedzę o świecie. Znacznie różni się od większości XVII-wiecznych kobiet. Damy zazwyczaj pozostawały z rodzicami do momentu zamążpójścia, a następnie były całkowicie zależne od męża. Frozyna jest samodzielna. Nie wiadomo, jaki jest jej stan cywilny. Być może kiedyś miała męża, ale owdowiała.

Frozyna podkreśla, że nie pochodzi z zamożnej rodziny. Nie może liczyć na niczyją pomoc, nie otrzymała majątku, który pozwoliłby jej na spokojne i wygodne życie. Jej kapitałem są zdrowy rozsądek i zaradność. Frozyna to intrygantka, bywająca na paryskich salonach. Ma wielu znajomych, dzięki czemu może zarabiać na życie pośrednictwem i swataniem par. Kontaktuje ze sobą ludzi, którzy w innych okolicznościach, nie mieliby szansy się spotkać.

Frozyna zna ludzką naturę. Dzięki swojemu doświadczeniu, wie co powiedzieć w każdej sytuacji. Rozumie, jak bardzo mężczyźni kochają komplementy. Mówi Harpagonowi, że wygląda młodo i z pewnością będzie żył sto dwadzieścia lat. Wychwala nawet jego ciągły kaszel, wynikający z astmy. Kłamie, że Marianna gustuje w starszych od siebie mężczyznach, chociaż w rzeczywistości dziewczyna jest zakochana w Kleancie, synu Harpagona. Nie chce też wyjawić, że Marianna pochodzi z ubogiej rodziny.

Dla Frozyny liczy się wyłącznie zarobek. Zmusza Mariannę do ślubu z Harpagonem, ponieważ jeśli do niego nie dojdzie, nie otrzyma zapłaty. Nie ustaje w wysiłkach, chociaż dziewczyna czuje odrazę do narzeczonego, który ma ponad sześćdziesiąt lat. Słowa Frozyny okazują się nieszczere. Zapewnia Mariannę, że Harpagon z pewnością niebawem umrze, a ona znajdzie sobie przystojnego, młodego męża. Frozyna ma cyniczne podejście do relacji międzyludzkich. Są one dla niej wyłącznie chłodną kalkulacją, niezwiązaną z uczuciami.

Swatka jest przekonana, że potrafi zmanipulować każdego klienta. Nie zdaje sobie jednak sprawy, jak skąpy jest Harpagon. Mężczyzna nie daje jej żadnego wynagrodzenia. Frozyna postanawia stanąć po stronie zakochanych. Snuje intrygę, która ma doprowadzić do zerwania zaręczyn przez Skąpca. Planuje poprosić przyjaciółkę o udawanie zamożnej damy, zainteresowanej małżeństwem z Harpagonem. Prawdopodobnie nie kieruje się szczęściem zakochanych, ale chęcią odegrania się na skąpym kliencie. Frozyna jest zdecydowaną i przebiegłą kobietą, ale nikt nie jest w stanie zwyciężyć z obsesją Harpagona na punkcie pieniędzy.


Przeczytaj także: Jakub (Skąpiec) - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.