Autor Molier
Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Anzelm jest postacią znacznie bardziej skomplikowaną, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jego prawdziwa tożsamość wychodzi na jaw dopiero pod koniec komedii Moliera „Skąpiec”.

Charakterystyka Anzelma

Bohater jest znajomym głównego bohatera, Harpagona. Skąpiec widzi w nim doskonałego kandydata na zięcia. Anzelm to mężczyzna w średnim wieku, ma mniej niż pięćdziesiąt lat. Jest zamożnym wdowcem, poszukującym drugiej żony. Zgadza się poślubić Elizę. Harpagon bardzo cieszy się z porozumienia z Anzelmem, ponieważ mężczyzna nie wymaga posagu. Podobnie jak główny bohater, planuje więc ślub z dużo młodszą kobietą.

Anzelm stanowi jednak przeciwieństwo Harpagona. Nie interesują go pieniądze, nie dopatruje się w małżeństwie szansy na pomnożenie majątku. Prawdopodobnie potrzebuje towarzystwa, aby nie spędzać starości samotnie. Gdy dowiaduje się, że Eliza z wzajemnością kocha Walerego, nie zamierza stawać na drodze do ich szczęścia. Wycofuje się, ponieważ rozumie, że młoda dziewczyna nie będzie darzyć uczuciem dużo starszego mężczyzny. Anzelm jest rozsądny i zrównoważony. W przeciwieństwie do Harpagona, nie wpada w obsesję na punkcie pieniędzy. Nie zamierza gromadzić majątku, dla samego faktu jego posiadania.

Niespodziewanie, okazuje się, że Anzelm nie jest zwyczajnym paryskim mieszczaninem. Pod wpływem wyznania Walerego, ujawnia że jest don Tomaszem d'Alburci. Pochodzi z Neapolu, gdzie był szanowanym i zamożnym obywatelem. Gdy jednak w mieście rozpoczęły się zamieszki polityczne, musiał uciekać z obawy przed prześladowaniem. Statek, którym płynął z całą rodziną, zatonął. Don Tomasz ocalał z całym majątkiem, ale przez lata był przekonany, że jego żona i dzieci nie żyją. Obawiał się powrotu do Neapolu, dlatego pod fałszywym nazwiskiem zamieszkał w Paryżu.

W domu Harpagona dochodzi do niespodziewanego zjednoczenia. Okazuje się, że Marianna jest jego córką, a Walery - synem. Dla Anzelma rodzina jest najważniejsza. Jest szczęśliwy, ponieważ wreszcie odnalazł swoje dzieci i żonę. Natychmiast udziela zgody na ślub Walerego z Elizą i Marianny z Kleantem. Jest gotowy pokryć wszelkie koszty, aby jego dzieci były szczęśliwe. Rezygnuje z małżeństwa z Elizą. Nie zachowuje się, jak Harpagon, który walczył o Mariannę z własnym synem. Don Tomasz nie jest egoistą ani materialistą. Nie szuka dla swoich dzieci partnerów z dużym posagiem. Pozwala im zawrzeć małżeństwa z miłości.

Anzelm stanowi całkowite przeciwieństwo Harpagona, chociaż obydwaj są zamożni. Bohater nie może doczekać się spotkania z żoną, której nie widział od kilkunastu lat, a Harpagon spieszy się, aby uściskać szkatułkę z pieniędzmi.


Przeczytaj także: Skąpiec - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.