Strzałka - charakterystyka

Autor Molier
Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Strzałka jest wiernym lokajem Kleanta. Darzy niechęcią głównego bohatera komedii Moliera „Skąpiec” - Harpagona. Służący jest postacią, obracającą się w podejrzanych kręgach, ale też oddaną młodzieńcowi, walczącemu ze swoim bezwzględnym ojcem.

Charakterystyka Strzałki

Bohater na każdym kroku podkreśla, że pracuje dla Kleanta, a nie dla Harpagona. Do pana domu odnosi się z niechęcią i lekceważeniem. Nie obawia się Harpagona. Gdy Kleant każe mu zostać w pokoju, nie zamierza z niego wychodzić, mimo rozkazów pana domu. Zachowuje spokój, gdy zostaje wygnany przez Harpagona. Skąpiec podejrzewa go o kradzież, ale się myli. Strzałka nie próbuje wynieść niczego z domu Harpagona. Widok opętanego żądzą pieniądza staruszka jest dla niego żenujący i godny politowania.

Strzałka, w przeciwieństwie do Jakuba, nawet nie stara się zmieniać Harpagona lub czegoś mu sugerować. Zdaje sobie sprawę, że jest to pozbawione sensu. Ostrzega Frozynę przed prowadzeniem interesów z Harpagonem. Kobieta jest pewna, że wymusi na nim wypłacenie wysokiego wynagrodzenia, ale Strzałka wie, że to niemożliwe. Porównuje pana domu do głazu i podkreśla, że wydawanie pieniędzy jest dla niego fizycznym cierpieniem. Jak się okazuje, służący ma rację. Harpagon zbywa Frozynę i nie płaci jej za doprowadzenie do jego zaręczyn z Marianną. Strzałka okazuje się bardziej rozsądny od doświadczonej swatki, która uważa, że zna się na ludziach.

Służący posiada złą reputację. W przeszłości dopuszczał się przestępstw, ponieważ wyznaje, że kilkakrotnie cudem uniknął powieszenia. Burzliwa przeszłość zapewniła mu kontakty w podejrzanych kręgach. Strzałka pomaga Kleantowi we wzięciu pożyczki. Udaje się na spotkanie z pośrednikiem Simonem, kontaktującym go z nieuczciwym lichwiarzem, którym okazuje się sam Harpagon.

Strzałka troszczy się o swojego pana. Przestrzega go przed braniem pożyczek na wysoki procent. Strzałka postanawia zemścić się na Harpagonie. Przeszukuje cały dom, aż w końcu znajduje ukrytą w ogrodzie szkatułkę z pieniędzmi. Przywłaszcza sobie własność Harpagona, ale nie zatrzymuje jej dla siebie. Lojalność wobec Kleanta jest silniejsza, niż chęć zysku. Strzałka przekazuje swojemu panu szkatułkę, przyczyniając się do rozwiązania jego problemów. Kleant szantażuje ojca, dzięki czemu dostaje zgodę na ślub z Marianną. Strzałka stosuje nieuczciwe metody, ale osiąga swój cel.

Strzałka jest barwną postacią. Wprost wyraża swoje opinie, nie obawiając się gniewu Harpagona. Potrafi oszukiwać, ale wobec swojego pana zachowuje się uczciwie i szlachetnie. Dla Kleanta jest nie tylko lokajem, ale też przyjacielem.


Przeczytaj także: Walery (Skąpiec) - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.