Walery (Skąpiec) - charakterystyka

Autor Molier
Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Walery jest jednym z najbardziej tajemniczych bohaterów komedii Moliera „Skąpiec”. Jego prawdziwa tożsamość wychodzi na jaw dopiero pod koniec utworu. Relacja Walerego i Elizy początkowo wzbudza wątpliwości, chociaż okazuje się szczera.

Charakterystyka Walerego

Bohater z wzajemnością zakochuje się w Elizie, jedynej córce Harpagona. Młodzi poznają się w romantycznych okolicznościach, Walery ratuje dziewczynę przed utonięciem. Zakochani zdają sobie sprawę, że Skąpiec nie wyrazi zgody na ich ślub. Walery jest tajemniczą postacią. Porzucił swoją ojczyznę i rodzinę, nawet Eliza nie wie, skąd pochodzi.

Bohater zatrudnia się w domu Harpagona jako rządca, aby być blisko ukochanej. Z pewnością nie posiada majątku, ponieważ gdyby był zamożnym człowiekiem, Skąpiec chętnie ofiarowałby mu rękę swojej córki. Walery jest inteligentnym, sprytnym młodzieńcem. Zdaje sobie sprawę, że otwarty konflikt z Harpagonem nie przyniesie niczego dobrego. Postanawia więc za wszelką cenę zdobyć jego przychylność. Popiera wszystkie decyzje pana domu, nawet jeśli są one absurdalne. Wciąż podkreśla też konieczność oszczędzania. Udaje nawet, że popiera plany wydania Elizy za Anzelma.

Uczucia Walerego do córki Harpagona początkowo mogą wydawać się nieszczere. Eliza jest całkowicie zapatrzona w swojego ukochanego. Walery próbuje nakłonić dziewczynę do ucieczki, chociaż wie, że to zniszczy jej reputację. Zakochani podpisują przyrzeczenia małżeństwa, bez zgody Harpagona, co również nie przystoi dobrze wychowanej pannie. Gdy jednak Walery zostaje oskarżony o kradzież, wyznaje całą prawdę. Eliza jest dla niego największym skarbem. Nie jest zainteresowany szkatułką z pieniędzmi, ale swoją ukochaną. Walery udowadnia, że naprawdę darzy dziewczynę uczuciem, a nie wyłącznie korzysta z jej naiwności.

Losy Walerego kończą się szczęśliwie. Młodzieniec decyduje się na szczerość i wyjawia swoją prawdziwą tożsamość. Jest synem don Tomasza d'Alburci, ocalałym z tonącego statku, na którym rodzina uciekała z Neapolu. Został wychowany przez hiszpańskiego kapitana, a gdy dorósł, sam wstąpił do armii. Postanowił odnaleźć swojego ojca, ale podczas podróży, poznał Elizę. Rodzina zostaje zjednoczona. Okazuje się, że Anzelm jest don Tomaszem i żyje w Paryżu pod fałszywym nazwiskiem. Walery odnajduje też swoją matkę i siostrę Mariannę. Rodzice młodych wyrażają zgodę na ślub. Nawet Harpagon popiera małżeństwo, ponieważ don Tomasz zgadza się przyjąć Elizę do swojej rodziny bez posagu.

Walery nie jest postacią idealną, ale z pewnością pozytywną. Dorastał pozbawiony rodzinnego ciepła, ukrywając swoją prawdziwą tożsamość. Jego tułaczka wreszcie się kończy. Nie tylko odnajduje rodziców i siostrę, ale też planuje założenie własnej rodziny.


Przeczytaj także: Anzelm - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.