Matylda – charakterystyka

Autor charakterystyki: Grzegorz Paczkowski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Matylda to tytułowa bohaterka powieści młodzieżowej Roalda Dahla. Dziewczynka mimo bardzo młodego wieku udowadnia, że nie wiek jest decydującą kwestią, jeśli chodzi o bycie dojrzałym lub niedojrzałym człowiekiem. Matylda pokazuje, że sześciolatka może lepiej znać się na ludziach, wartościach oraz kulturze, niż ludzie dorośli.

Charakterystyka Matyldy

Matylda jest sześcioletnią dziewczynką, która pod wieloma względami wyróżnia się na tle rówieśników i rówieśnic. Przede wszystkim, ponad wiek wykształcona jest jej inteligencja, gdyż dziewczynka samodzielnie nauczyła się pisać i liczyć. Sama również odkryła instytucję biblioteki, zapisała się do niej i przez długi czas każdego dnia spędzała tam wiele godzin na lekturach i rozmowach z bibliotekarką. Jest bardzo samodzielna, również pod względem intelektualnym, w pewnym sensie jest do tego zmuszona, ponieważ już na starcie życia miała pecha, urodziwszy się w rodzinie, która w żaden sposób nie wspierała jej w jej edukacyjnych aspiracjach. Było wręcz odwrotnie. Ojciec dziewczynki strofował ją za jej nieustanne przesiadywanie w książkach. Sam był człowiekiem niewykształconym i raczej prymitywnym, więc czytanie i nauka były dla niego po prostu stratą czasu. Wyładowywał na dziewczynce swoje własne kompleksy. Matylda była jednak nastolatką o wysokim poczuciu własnej wartości, więc aby nie dać się pogrążyć w ciągłych przytykach i poniżeniu, zaczęła niewinnie odgrywać się na ojcu i matce. Płatała im figle, które oczywiście nikomu nie wyrządzały krzywdy, ale jednak dawały jej minimalną możliwość zachowania godności w tej niełatwej dla dziecka sytuacji. 

O Matyldzie można powiedzieć, że jak na swój młody wiek, zdaje się silną psychicznie dziewczynką. Świadczy o tym nie tylko jej wytrzymałość na trudną sytuację w domu, lecz także postawa moralna, gdy trafiła do szkoły, w której tyraniczna dyrektorka poniżała dzieci, nauczycieli i rodziców. Dziewczynka nie była w stanie tego znieść, wręcz jasno sprzeciwiała się takiemu zachowaniu. Fizycznie jednak mogła się temu procederowi przeciwstawić dopiero, kiedy odkryła w sobie niezwykłe zdolności do poruszania przedmiotów przy pomocy siły woli. Wówczas nie zawahała się użyć swojego talentu do ukarania złośliwej i podłej dyrektorki i pozbycia się jej ze szkoły. Pomogła w ten sposób również swojej ulubionej nauczycielce, która później z kolei odpowiedziała troską, adoptując Matyldę, gdy jej rodzina chciała ją wywieźć do Hiszpanii. 

Matylda to postać budząca sympatię w zasadzie od pierwszych stron powieści. Jest bardzo dojrzała, silna i niezwykle precyzyjnie potrafi wyznaczyć granice dobra i zła. Przy tym zna swoje granice i umie ich bronić, a w chwilach próby jej charakteru nie waha się stanąć w obronie słabszych i do ostatnich sił walczyć w obronie swoich najbliższych, ludzi, których kocha i którzy kochają ją. Każdy chciałby mieć taką przyjaciółkę przy boku, ponieważ gwarantowałaby pewność dojrzałej i pełnej zaangażowania wzajemnej relacji na długie lata, a nie tylko na kilka krótkich chwil.


Przeczytaj także: Karusia – charakterystyka

Aktualizacja: 2025-04-27 20:08:18.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.