Co skłoniło Willy’ego Wonkę do otwarcia fabryki czekolady?

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Charlie i fabryka czekolady” to powieść autorstwa Roalda Dahla z roku 1964. Historia dotyczy wizyty pięciorga dzieci w tytułowej fabryce czekolady, do której doszło dzięki konkursowi, polegającemu na znalezieniu Złotego Talonu w opakowaniach ze słodyczami. Główną nagrodą było zaproszenie do zwiedzania fabryki Willy’ego Wonki. Nie była ona dostępna dla nikogo z zewnątrz, a zdawała się bardzo ciekawym miejscem. Już sam pomysł skłaniający Wonkę do założenia jej, wydaje się być bardzo interesujący.

W czasach swojego dzieciństwa Willy Wonka przepadał za słodyczami. Niestety nie mógł ich jeść wtedy, kiedy zapragnął i cieszyć się ich smakiem, bowiem spożywania słodkości zabraniał mu jego ojciec. Nie uważał on bowiem, że dzieci powinny zjadać takie przysmaki. W związku z tym Willy zdecydował się otworzyć własną fabrykę czekolady, aby już nigdy żadne inne dziecko nie cierpiało, tak jak on w dzieciństwie.

Początkowo fabryka pana Wonki świetnie prosperowała. Pracowało w niej wielu miejscowych robotników. Pan Wonka nie ufał im jednak, wręcz uważał, że wynoszą oni wszystkie jego sekrety. Pewnego dnia fabryka została więc zamknięta dla osób postronnych. Mimo iż pracownicy nie stawili się do wykonywania swoich obowiązków, widać było, że obiekt działa, poza tym czuć było aromat rozpuszczonej czekolady. Ktoś tam wyraźnie pracował.

Tak przedstawiała się sytuacja do czasu, aż pan Wonka ogłosił konkurs, w którym miał otworzyć fabrykę i pokazać ją piątce szczęśliwych dzieci, które znalazły w opakowaniach z czekoladą Złote Talony. Od czasu zamknięcia fabryki, miały one być pierwszymi osobami z zewnątrz, którym dane było zobaczyć, co dzieje się w środku i kto tam pracuje każdego dnia.

Pan Wonka zdecydował się otworzyć ponownie swoją fabrykę dla osób postronnych, ponieważ czuł, że się starzeje, a ponieważ nie miał dzieci, to szukał kogoś, komu mógłby przekazać dzieło swojego życia. Dlatego zaprosił do siebie pięcioro dzieci, by spośród nich wybrać w trakcie wizyty swojego następcę. Miało być to dziecko, które mógłby nauczyć tego, co sam wiedział. 


Przeczytaj także: Umpa-Lumpy – opis i charakterystyka

Aktualizacja: 2025-04-03 12:39:44.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.