Paweł (Daleki rejs) – charakterystyka

Autor charakterystyki: Grzegorz Paczkowski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Nie jest tajemnicą, że świat uczuć i emocji dziecięcych jest rzeczą niesamowicie skomplikowaną i tak samo delikatną. Trudno jest tak naprawdę odczytać potrzeby młodego człowieka czy nastolatka, w którym ściera się mnóstwo przeciwieństw i sprzecznych sygnałów na temat otaczającego go świata. Dlatego tak ważna jest literatura dziecięca i młodzieżowa, dzięki której jesteśmy w stanie choć trochę poznać myśli młodych ludzi, tak jak w powieści „Daleki rejs” Anny Onichimowskiej poznajemy myśli jej głównego bohatera Pawła. 

Charakterystyka Pawła

Paweł to młody chłopak, nie wyróżniający się z tłumu rówieśników. Mieszka z mamą i młodszym bratem, ojciec jest nieobecny w jego życiu. Uczy się średnio, niekiedy z lenistwa przynosi gorsze stopnie, innym razem idzie mu lepiej. Dominantą życia Pawła jest jednak tęsknota za ojcem. Czytelnicy nie poznają przyczyny jego odejścia, natomiast jego nieobecność z czasem jest coraz bardziej intensywna. Chłopak potrzebuje ojca, zaczyna go nieporadnie szukać, mimo że nie wie, gdzie ten mógłby się znajdować. Szuka go nawet wśród obcych mężczyzn. Świadczy to o głębokiej determinacji chłopaka i o jego uczuciowości, która domaga się odbicia w wizerunku dojrzałego mężczyzny. Paweł ma również młodszego brata, Kubę, za którym nie przepada. Uważa go za fajtłapę, który od zniknięcia ich ojca stał się jeszcze bardziej płaczliwy i ślamazarny. 

Paweł ma wybujałą wyobraźnię, co jest cechą charakterystyczną dla chłopców w jego wieku. Marzy o wyruszeniu w tytułowy daleki rejs, który planuje w Tajemniczym Dżejmsem - człowiekiem, z którym koresponduje od dłuższego czasu. Wciągnięcie się w korespondencję z nieznajomym również świadczy o pewnej dozie łatwowierności Pawła, który od razu dopatruje się w nim współtowarzysza w poszukiwaniach swojego zaginionego ojca. Później Tajemniczy Dżejms okazuje się jego bratem, Kubą, który w ten sposób próbował zwrócić na siebie uwagę Pawła. Ten z początku wpadł we wściekłość, lecz później docenił wysiłek Kuby, a także dostrzegł jego przemianę i zdecydował się zmienić swoje nastawienie do niego. 

Paweł jest przykładem na to, że każdy z nas może mieścić w sobie ciekawą historię, nawet jeśli z pozoru wydaje się nam kimś zupełnie przeciętnym i niepozornym. Każdy bowiem ma za sobą własną historię i każda jest równie ciekawa i równie wartościowa. Paweł to bardzo dobry i wrażliwy chłopiec, którego życie postawiło w nie najłatwiejszej sytuacji i który miał przez to trochę pod górkę. Jednak zwyciężyły w nim dobre emocje, dzięki którym był w stanie pogodzić się ze swoim młodszym bratem, dzięki czemu z kolei łatwiej było mu mierzyć się z trudami codzienności. Myślę, że przyjaciele Pawła - Bartek i Grzesiek - mogliby być dumni z tego, że mają takiego kolegę, mądrego i potrafiącego wyciągać lekcje z życia. 


Przeczytaj także: Janina Krechowicz (Kreska) – charakterystyka

Aktualizacja: 2024-10-16 12:52:00.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.