Bankructwo małego Dżeka – główne wątki

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Bankructwo małego Dżeka” to powieść autorstwa Janusza Korczaka, którą po raz pierwszy wydano w roku 1924 w Warszawie. Jej akcja jednak rozgrywa się w Ameryce, a głównym bohaterem dzieła jest tytułowy Dżek Fulton, dziewięcioletni chłopiec, który ma smykałkę do interesów i rachunków. W związku z tym zakłada w swoim szkolnym oddziale kooperatywę dostarczającą uczniom potrzebnych im artykułów i inwestuje pieniądze w rowery, których kradzież kończy się dla niego też wspomnianym w tytule bankructwem. Korczak umieścił w swojej powieści jednak wiele innych, ciekawych wątków.

Spis treści

Kooperatywa i ekonomia

Cała historia zaczyna się od tego, że chłopiec w liście od dziadka dostaje dolara i zamiast wydać go na przyjemności, inwestuje go w książki do szkolnej biblioteczki. Dzięki temu zawiązuje się jego znajomość z prowadzącym księgarnię i skład materiałów piśmiennych, mister Taftem. Dżek otrzymuje od kolegów zwrot zainwestowanych środków, obserwuje też oddział siódmy z ich własną kooperatywą. W wyniku tego wszystkiego ostatecznie zakłada własny biznes, radząc się nieustannie mister Tafta. Kooperatywa działa do pewnego czasu bardzo dobrze, ale potem Dżek zostaje fałszywie oskarżony przez jedną z matek, a następnie ktoś kradnie dwa rowery, które Dżek w imieniu kooperatywy kupił za pożyczone pieniądze. To właśnie powoduje, że Dżek ogłasza tytułowe bankructwo, jednak ostatecznie rowery zostają odnalezione przez policję. Wiele miejsca zajmuje też wątek wyjaśniający ekonomię na podstawie doświadczeń małego Dżeka. W przystępny sposób Korczak w tej historii tłumaczy młodym odbiorcom podstawy ekonomii i to, w jaki sposób można zarządzać swoimi finansami. To nadaje powieści walor edukacyjny.

Znajomość z mister Taftem

U mister Tafta chłopiec zaopatruje się w materiały piśmienne, mężczyzna prowadzi bowiem ich skład. Tam chce też kupić książki do szkolnej biblioteczki, ale mister Taft oskarża go o przywłaszczenie sobie dolara. Potem jednak sprzedaje mu książki i inne artykuły w korzystnych cenach. W trakcie prowadzenia kooperatywy to właśnie do niego Dżek udaje się po porady związane z handlem i tam zaopatruje się w materiały, mając u Tafta korzystny rabat. Mężczyzna zwierza się nawet chłopcu z tego, że żyje z leżącą, chorą, starszą matką.

Szkoła

Korczak przedstawia też wątek nauki w szkole, do której uczęszcza Dżek. Różni się ona od współczesnej szkoły, wykorzystywano tam wiele różnych materiałów do nauki, na przykład pióra. Wyróżniono też pierwszego ucznia w klasie, a jedna pani zajmowała się wszystkimi lekcjami. Uczniowie mogli też w szkole prowadzić własny biznes, tak jak czynił to Dżek.

Rodzina

W tle wszystkich wydarzeń pojawia się również wątek życia rodziny Dżeka. Mieszka on z rodzicami i młodszą siostrą Mary. Nie mają zbyt wiele pieniędzy, ale jego rodzice żyją uczciwie. Ojciec pozostaje w złych stosunkach z dziadkiem, ojcem swojej żony.




Przeczytaj także: Król Maciuś Pierwszy - charakterystyka

Aktualizacja: 2024-09-24 20:23:06.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.