Bankructwo małego Dżeka – streszczenie

Autorka streszczenia: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Bankructwo małego Dżeka” to po­wieść Janusza Korczaka wy­da­na w 1924 roku w War­sza­wie. Jej ak­cja dzie­je się w Ame­ry­ce, a głów­nym bo­ha­te­rem jest dzie­wię­cio­let­ni, spryt­ny i za­rad­ny Dżek, któ­ry do­sko­na­le ra­chu­je. Chło­piec w swo­jej kla­sie za­kła­da ko­ope­ra­ty­wę, a jego głów­nym ak­ty­wem są dwa ro­we­ry, któ­re ktoś póź­niej krad­nie. Jest to ty­tu­ło­we ban­kruc­two Dże­ka. Au­tor w przy­stęp­ny spo­sób przy­bli­ża dzie­ciom za­sa­dy eko­no­mii i fi­nan­sów, po­ka­zu­je też, jak za­rzą­dzać pro­sto swo­im bu­dże­tem, a wszyst­ko to zo­sta­ło ukry­te w cie­ka­wej hi­sto­rii o przy­go­dach ma­łe­go chłop­ca.

Spis treści

Bankructwo małego Dżeka – streszczenie krótkie

Po­wieść Kor­cza­ka opo­wia­da o dziewięcioletnim Dżeku Fultonie, chłop­cu z Ame­ry­ki, któ­ry ma wyjątkowy talent do rachunków. W szko­le zo­sta­je za­ło­żo­na biblioteczka dla uczniów, a Dżek zo­sta­je od­po­wie­dzial­ny za jej pro­wa­dze­nie. Otrzy­mu­je dolara od swojego dziadka i po­sta­na­wia za­in­we­sto­wać go w książ­ki. Roz­po­czy­na współ­pra­cę z kup­cem, mister Taftem, któ­ry po­ma­ga mu zna­leźć róż­ne pro­duk­ty. Na wzór in­nej szko­ły, Dżek za­kła­da kooperatywę, za zgo­dą na­uczy­ciel­ki. Do­star­cza uczniom nie­zbęd­ne ma­te­ria­ły i po­ma­ga w de­ko­ra­cji szko­ły na świę­ta. Ko­ope­ra­ty­wa roz­wi­ja się, a Dżek in­we­stu­je w dwa rowery. W mię­dzy­cza­sie zo­sta­je fał­szy­wie oskar­żo­ny o oszu­stwa. Ro­we­ry zo­sta­ją skra­dzio­ne, co spra­wia, że Dżek my­śli, iż zban­kru­to­wał. Wkrót­ce jed­nak policja odnajduje rowery i Dżek do­wia­du­je się, że jego sy­tu­acja się po­pra­wi­ła.

Bankructwo małego Dżeka – streszczenie szczegółowe

Dżek Fulton, dzie­wię­cio­let­ni chło­piec z Ame­ry­ki, wy­cho­wy­wa­ny był przez uczciwych i pracowitych rodziców, któ­rzy na­uczy­li go war­to­ści pra­cy i uni­ka­nia dłu­gów. Oj­ciec pił al­ko­hol tyl­ko raz w roku, a mat­ka prze­strze­ga­ła przed nie­od­po­wie­dzial­ny­mi de­cy­zja­mi fi­nan­so­wy­mi. Chcie­li, aby Dżek wy­rósł na po­rząd­ne­go czło­wie­ka, choć ro­zu­mie­li, że jest do­pie­ro na po­cząt­ku dro­gi, na któ­rej na­uczy się ży­cia.

Dżek był kochany przez rodziców i sza­no­wa­ny na po­dwór­ku, choć nie miał bli­skich przy­ja­ciół. Nie uczestniczył w typowych zabawach, ale wy­róż­niał się zmysłem handlowym – po­tra­fił ne­go­cjo­wać i znał się na za­ku­pach, co zjed­ny­wa­ło mu sym­pa­tię ró­wie­śni­ków. Jego ma­rze­niem było zo­stać kup­cem, a w za­ba­wach z małą Mary od­gry­wał scen­ki ze sprze­da­żą pia­sku i kasz­ta­nów.

Oj­ciec Dże­ka zma­gał się z bez­ro­bo­ciem, co od­bi­ja­ło się na ro­dzi­nie. Dżek dzielił książki z innymi dziećmi w szko­le, co go iry­to­wa­ło, szcze­gól­nie po sy­tu­acji z po­ży­czo­ną sta­lów­ką i oskar­że­nia­mi o kra­dzież. Kla­sa jed­nak wsta­wi­ła się za nim. Mimo trudności, chło­piec nie re­zy­gno­wał z ma­rzeń o pro­wa­dze­niu wła­sne­go in­te­re­su. W szko­le po­wsta­ła bi­blio­tecz­ka, któ­rą Dżek z powodzeniem prowadził. Książ­ki sta­ły się po­pu­lar­ne wśród uczniów, a sam chło­piec zy­skał na tym re­pu­ta­cję.

Dżek zainicjował kooperatywę, sprze­da­jąc ta­nio drew­nia­ne bąki. Z po­mo­cą na­uczy­ciel­ki i ko­le­gów, ta­kich jak Pen­nell i Nel­ly, roz­wi­jał swój biz­nes. Mi­ster Taft, do­świad­czo­ny ku­piec, uczył go, jak pro­wa­dzić do­ku­men­ta­cję fi­nan­so­wą i wy­bie­rać to­wa­ry, któ­re cie­szą się za­in­te­re­so­wa­niem. Cho­ciaż niektórzy koledzy zaczęli mu zazdrościć i oskar­ża­li go o prze­krę­ty, Dżek udo­wod­nił swo­ją uczci­wość.

Pod­czas świąt zorganizował loterię, co zy­ska­ło uzna­nie ca­łej szko­ły. Nie­ste­ty, w pew­nym mo­men­cie ko­ope­ra­ty­wa sta­nę­ła w ob­li­czu poważnych problemów fi­nan­so­wych po kra­dzie­ży dwóch ro­we­rów. Groziło mu bankructwo, ale dzię­ki wy­trwa­ło­ści, wspar­ciu ro­dzi­ców i szczęśliwemu odzyskaniu rowerów przez policję, Dżek zdo­łał wyjść z kło­po­tów.

Osta­tecz­nie Dżek na­uczył się wie­lu ży­cio­wych lek­cji – od zarządzania pieniędzmi po ra­dze­nie so­bie z fał­szy­wy­mi oskar­że­nia­mi. Był zdeterminowany, by osią­gnąć suk­ces, mimo prze­ciw­no­ści, ja­kie na­po­ty­kał na swo­jej dro­dze.




Prze­czy­taj tak­że: Bankructwo małego Dżeka – bohaterowie

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-09-24 15:42:29.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.