Napisz list do króla Maciusia w którym podziękujesz mu za jego reformy

Autorką opracowania jest: Ilona Kowalska.

Warszawa, 03.02.1925

Szanowny Królu Maciusiu Pierwszy!

W imieniu wszystkich dzieci z całego królestwa chcemy bardzo podziękować za wprowadzone przez Króla reformy. Nie moglibyśmy wymarzyć sobie lepszego władcy, który tak dbałby o los najmłodszych poddanych i zwracał uwagę także na nasze potrzeby, a nie jedynie osób dorosłych, tak, jak miało to miejsce do tej pory.

Na początku pragniemy złożyć gorące podziękowania na Pana dłonie za stworzenie parlamentu dzieci. Uważamy, że to wyśmienity pomysł, by najmłodsi mieli swoją reprezentację na najwyższych szczeblach władzy. Jesteśmy teraz w stanie sami mówić o naszych problemach i pragnieniach, a nie poprzez osoby dorosłe, które nie zawsze są w stanie zrozumieć, że chęć zabawy jest znacznie ważniejsza od nauki czy sprzątania w pokoju. Teraz jesteśmy w stanie to zmienić, co, mam nadzieję, niedługo nastąpi.

Dziękujemy także za zamianę ról w społeczeństwie. Uważamy, że dorośli, którzy nakazują dzieciom dużo się uczyć, sami powinni wrócić do szkoły, jeśli tak bardzo tęsknią za nauką. My chcemy być traktowani, jak dorośli, dlatego sądzimy, że wysłanie dorosłych do szkół, a dzieci do pracy było najlepszą decyzją, jaką Król mógł podjąć. Dzięki temu my będziemy w stanie nauczyć się czegoś nowego i odpocząć od szkoły, a dorośli zrozumieją, że nauka jest bardzo męcząca i nudna. Mamy nadzieję, że rodzice zrozumieją, iż przymuszanie nas do nauki mija się z celem, ponieważ my chcemy się bawić i rozwijać, a nie ślęczeć nad książkami.

Jesteśmy również bardzo szczęśliwi za obowiązek wybudowania w każdej szkole huśtawki oraz czekoladę dla wszystkich dzieci. Te dwie niepozorne reformy sprawiają, że dzieci czują się szczęśliwsze i radośniejsze, bo co innego daje więcej szczęścia od czekolady i możliwości zabawy na świeżym powietrzu? Nic! Dlatego jesteśmy niezmiernie wdzięczni za to, że teraz każdy maluch może doświadczyć tego wspaniałego uczucia radości, jakie wiąże się z gryzieniem ulubionej czekolady, bujając się na huśtawce kilka metrów nad ziemią.

Wszystkie reformy, jakie Król wprowadził są dla nas prawdziwym darem, za który nigdy się nie odwdzięczymy. Nasi rodzice narzekają na rządy Króla, jednak wiemy, że Król jest królem nas – dzieci i to na nas skupiona jest kadencja szanownego Władcy. Jesteśmy zaszczyceni, że taki król, jak Król Maciuś Pierwszy może urzędować akurat w naszym królestwie i uważamy, że inne dzieci na świecie mogą nam jedynie zazdrościć takiego Władcy, jak Pan.

Mamy nadzieję, że w niedługim czasie doczekamy się kolejnych reform, które jeszcze bardziej zrewolucjonizują podejście dorosłych do dzieci i doczekamy się od rodziców i nauczycieli należytego nam szacunku oraz wolności, na którą zasługujemy. Wierzymy, że kolejne prawa przyjdą szybko i będą dla nas równie szczęśliwe, jak te, które Król wprowadził już wcześniej.

Wierzymy, że najbliższy czas będzie dla Króla spokojny i radosny. Życzymy Królowi jak najwięcej zdrowia oraz podejmowania słusznych decyzji, które odmienią los i postrzeganie dzieci w naszym królestwie. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wszystko, co Król dla nas zrobił w ostatnim czasie. Prosimy o pozdrowienie szanownego doradcy, Pana Felusia, oraz wszystkich posłów z parlamentu dzieci. Mamy nadzieję, że niedługo kraj będzie rządzony jedynie przez najmłodszych mieszkańców, ponieważ to my jesteśmy przyszłością naszego narodu i tylko my doskonale wiemy, jak chcemy, by państwo wyglądało w przyszłości.

Z wyrazami wielkiego szacunku i miłości do wielmożnego Władcy

Dzieci z królestwa Króla Maciusia Pierwszego


Przeczytaj także: Napisz list do króla Maciusia o problemach współczesnych dzieci

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.