Bankructwo małego Dżeka – problematyka

Autorka problematyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Janusz Korczak zapisał się w historii nie tylko swoim niezwykłym poświęceniem, ale również jako autor wielu dzieł literackich. Jednym z nich jest powieść „Bankructwo małego Dżeka”, skierowana do młodszych czytelników, wydana po raz pierwszy w 1924 roku w Warszawie. Książka ta opowiada o dziewięcioletnim Dżeku Fultonie, którego decyzje prowadzą do finansowego upadku. Dżek, mieszkający w Ameryce, zakłada szkolną kooperatywę, a jego bankructwo następuje po tym, jak kupuje dwa skradzione rowery, korzystając z pieniędzy zarobionych w szkole. Korczak w tej powieści porusza szereg ważnych tematów.

Spis treści

Ubóstwo

Wiele postaci, w tym Dżek, pochodzi z rodzin borykających się z problemami finansowymi. Pieniądze mają dla nich ogromne znaczenie, a temat ten jest trudny. W szkole są zarówno zamożniejsze, jak i biedniejsze dzieci, a te uboższe muszą pożyczać rzeczy od bogatszych. Nic więc dziwnego, że Dżek tak mocno interesuje się finansami, postrzegając dolara jako prawdziwy skarb. W tle powieści pojawia się także problem bezrobocia ojca Dżeka, wynikającego z kryzysu gospodarczego.

Dorastanie

Mimo młodego wieku, Dżek musi zmagać się z dorosłymi problemami, takimi jak finanse. Czuje, że dorośli traktują dzieci mniej poważnie, czego przykładem jest jego doświadczenie z kupcami, którzy nie wierzą, że samodzielnie dokonuje zakupów. Dżek zastanawia się również nad tym, że dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują pieniędzy, choć ich potrzeby są inne. Nie oznacza to jednak, że są one mniej ważne.

Szkoła

W szkole dochodzi do konfliktów między uczniami, na przykład fałszywych oskarżeń o kradzież śniadania. Kooperatywa, którą Dżek zakłada, budzi zazdrość i niechęć. Dzieci muszą również zmagać się z brakiem funduszy na potrzebne artykuły szkolne.

Finanse

Znaczącą część powieści zajmuje kwestia handlu i zarządzania finansami. Korczak, na przykładzie Dżeka, wprowadza młodych czytelników w podstawy ekonomii, ucząc ich zasad rachunkowości i gospodarowania pieniędzmi, a przy tym niesprawiedliwości, która wynika z miejsca chłopca w hierarchii społecznej. Dżek stara się prowadzić swoje rachunki w sposób rzetelny i skrupulatny, co pozwala mu udowodnić swoją niewinność, gdy zostaje niesłusznie oskarżony o fałszerstwo przez osoby spoza kooperatywy.

Relacje

Na koniec, Korczak zwraca uwagę na relacje międzyludzkie. Chociaż Dżek nie ma wielu przyjaciół, podczas pracy nad kooperatywą zbliża się do Fila i Nelly, która pomaga mu w prowadzeniu rachunków. Z innymi uczniami czasem popada w konflikty, choć nie zawsze z własnej winy.


Przeczytaj także: Bankructwo małego Dżeka – jakie było najciekawsze wydarzenie w lekturze?

Aktualizacja: 2024-09-24 17:04:23.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.