Król Maciuś Pierwszy - bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Ilona Kowalska.

Król Maciuś Pierwszy, zwany potocznie Maciusiem, ponieważ poznajemy go, kiedy jest jeszcze małym dzieckiem. W chwili rozpoczęcia powieści ma zaledwie kilka lat. Jego mama nie żyje, a tata – król Stefan Rozumny – jest ciężko chory i umiera. Maciuś nie ma rodzeństwa, więc to on przejmie władzę w państwie po śmierci ojca. Nie jest jednak do tego przygotowany. Nie potrafi czytać, pisać i liczyć, nie zna geografii, gramatyki czy zasad dyplomacji. Po koronacji nie jest więc faktycznym władcą, ponieważ musi słuchać ministrów, którzy bardzo go ograniczają. Nakazują mu się uczyć i zakazują wychodzenia do ogrodu.

Maciuś czuje się bardzo osamotniony, ponieważ nie ma żadnych przyjaciół czy rodziny. Jednak udaje mu się zaprzyjaźnić z Felusiem, który pozwala mu się poczuć, jak zwyczajny chłopiec, a nie król. Dzięki Felusiowi, Maciuś dowiaduje się o wojnie i wyrusza na front.

Chłopiec jest odważny i pomysłowy, co udowadnia walcząc na froncie wojennym. Wymyśla fortel, dzięki któremu jego żołnierze mogą wygrać wojnę. Jest także lojalny – po kłótni z Felusiem, w obliczu trudnych wydarzeń jest mu wierny i chroni go.

Maciuś jest człowiekiem dobrym - chce poprawić życie dzieci w swoim królestwie. Patrzy na świat w sposób prosty, naiwny i optymistyczny, wierząc, że każdy człowiek jest dobry i nie ma w sobie zła. Jednak jego młody wiek i brak doświadczenia sprawiają, że podejmuje nieprzemyślane decyzje, które doprowadzają do chaosu w państwie. Nie potrafi widzieć świata oczami dorosłych, ponieważ jest dzieckiem. Jego młody wiek i dziecięce spojrzenie na świat mają jednak swoje zalety. Maciuś potrafi zdobyć sojuszników, rozmawiać z innymi władcami i odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej.

Maciuś zmienia się w trakcie powieści. Ze zbuntowanego chłopca, który pragnie rządzić po swojemu, staje się młodym, dojrzałym władcą, który słucha rad i potrafi przyznać się do błędu. Nie jest już też mściwy, potrafi wybaczać i zrozumieć błędy drugiej osoby.

Feluś to przyjaciel króla Maciusia, młodszy od władcy. Nie wiadomo nic o jego rodzinie. To on zdradza Maciusiowi, że jego żołnierze walczą na froncie. Feluś namawia króla, by udali się razem na front. Tam chłopiec zaczyna pić i palić, by przypodobać się żołnierzom.

Feluś jest lojalny wobec Maciusia, wielokrotnie ratując go z opresji. Bombarduje więzienie, w którym przebywa władca. To sprawia, że zostaje doradcą króla, a później jego najważniejszym politykiem – ministrem do spraw dzieci.

Niestety, Feluś ma także swoje wady. Jest bardzo podatny na wpływy i łatwo nim manipulować, co udowadnia dziennikarz-szpieg, który namawia Felusia, by ten nie dzielił się z Maciusiem informacjami na temat faktycznego stanu nastrojów w państwie. Jest także chciwy – pragnie pieniędzy, samochodów i własnego gabinetu. Nie cofa się przed kradzieżami i braniem łapówek.

Pod koniec powieści Feluś zmienia się i przyznaje Maciusiowi do wszystkich błędów. Okazuje skruchę i przeprasza. Błędy zostają mu wybaczone, a Feluś ponownie staje się lojalnym przyjacielem władcy.

Smutny Król jest przyjacielem Maciusia, który wprowadza go w meandry polityki. Tłumaczy młodemu władcy, czym jest konstytucja i parlament oraz dlaczego posiadanie ich jest tak ważne w sprawnym zarządzaniu państwem. Jest bardzo inteligentny i doświadczony, zdaje sobie sprawę z tego, że rządzenie państwem nie jest łatwe.

Smutny Król jest lojalny i wierny Maciusiowi. To on uświadamia chłopca, że dziennikarz-szpieg i Feluś go okłamują. Stara się także, by nie doszło do sojuszu między wrogim władcą, a przyjacielem żółtych królów. Nie popiera ataku na kraj Maciusia i robi wszystko, by chłopiec nie został skazany na karę śmierci.

Księżniczka Klu-Klu to córka Bum-Druma, króla ludożerców. Nie jest szanowana przez ojca, który proponuje Maciusiowi, by ten do niej strzelał. Maciuś jednak odmówił, dzięki czemu Klu-Klu została jego przyjaciółką. Ma swoją armię. Początkowo mieszka w królestwie ludożerców, a później przeprowadza się do Maciusia.

Klu-Klu jest bardzo inteligenta i sprytna, potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji. W każdej sprawie stoi murem za Maciusiem i nie pozwala go skrzywdzić. Różni się od Maciusia wychowaniem i kulturą, jednak zawsze jest wierna i pomocna. Do samego końca jest przy przyjacielu, nawet wtedy, gdy zostaje on skazany na karę śmierci. Nigdy się od niego nie odwróciła.

Mężczyzna, który podaje się za Dziennikarza, w rzeczywistości jest szpiegiem obcego królestwa. Robi wszystko, by osłabić państwo Maciusia. Podpowiada mu błędne decyzje, które później Maciuś podejmuje, co doprowadza kraj do chaosu. Dziennikarz publikuje fałszywą odezwę Maciusia do dzieci z całego świata, co sprawia, że wszyscy władcy stają przeciwko niemu, wypowiadają mu wojnę i finalnie skazują na karę śmierci.


Przeczytaj także: Wyobraź sobie, że jesteś posłem i masz wystąpić na Proparze. Przygotuj wystąpienie, w którym użyjesz podanych czasowników: pragnę, chcę, marzę, potrzebuję

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.