Bankructwo małego Dżeka – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Bankructwo małego Dżeka” to powieść Janusza Korczaka wydana po raz pierwszy w 1924 roku. Jej akcja osadzona jest w Ameryce, a głównym bohaterem jest dziewięcioletni Dżek Fulton, który ma zmysł do handlu i zakłada w szkole kooperatywę, która początkowo się dobrze rozwija, a następnie przyczynia się do bankructwa Dżeka, kiedy zostają skradzione dwa rowery, w które chłopiec zainwestował pieniądze zarobione na handlu w szkole i przekazane mu przez innych. W historii Dżeka pojawia się jeszcze wielu innych bohaterów, głównie uczniów z jego szkoły, którzy uczestniczą w wydarzeniach, jakie dzieją się z powodu Dżeka i jego transakcji finansowych.

Spis treści

Dżek Fulton

Chłopiec, który ma dziewięć lat. Mieszka z rodzicami w Ameryce i ma młodszą siostrę, Mary. Dżek jest szczerym, uczciwym chłopcem, który nie lubi pakować się w kłopoty. Rodzice go kochają, a koledzy na podwórki szanują, ale nie ma bliskich przyjaciół. Dżek zdaje sobie sprawę z problemów finansowych rodziców. W szkole otrzymuje poważną funkcję i zajmuje się biblioteczką dla kolegów. Kiedy dziadek wysyła mu dolara, to Dżek nie wydaje go na głupoty, tylko inwestuje w książki dla dzieci. Jest bystry, dobrze rachuje, przez co szybko zakłada w klasie kooperatywę, dostarczając innym potrzebnych im artykułów. To powoduje też, że Dżek zaczyna sporo czasu spędzać ze sprzedawcą i kupcem, mister Taftem. Rozwijająca się kooperatywa sprowadza na Dżeka fałszywe oskarżenia o kradzież. Chłopiec sądzi też, że zbankrutował, kiedy skradzione zostają dwa rowery kooperatywy. Dżek jest solidnym i uczciwym chłopcem, któremu bez wahania można zaufać. Ostatecznie sprawa rozwiązuje się dla Dżeka pomyślnie, a rowery są odnalezione.

Pani nauczycielka

Uczy cały oddział Dżeka i początkowo nie lubi chłopca. Jest do niego źle nastawiona po sytuacji z kradzieżą śniadania koleżanki, o co posądzono Dżeka. Z czasem jednak klasa wstawia się za chłopcem i nauczycielka wierzy w jego niewinność. Docenia też, jak doskonale spisuje się on w pracy przy biblioteczce szkolnej. Ufa Dżekowi do tego stopnia, że pozwala mu założyć własną kooperatywę w klasie mimo jego młodego wieku. W szkole plotkuje się, że pani ma wyjść za kierownika. Często jest zdenerwowana na dzieci i ich zachowanie, a także słabe wyniki w nauce.

Kierownik szkoły 

Człowiek odpowiedzialny za wszystko, co się w niej dzieje. To on rozlicza doniesienia na Dżeka, kiedy oskarżono go o nieuczciwość. Na szczęście sprawiedliwie ocenił sytuację i starania chłopca, a potem go uniewinnił.

Mama Dżeka 

Kobieta zajmująca się wychowaniem dzieci i domem, pragnąca za wszelką cenę żyć uczciwie i bez długów.

Mister Taft 

Prowadzi miejscowy sklep. Początkowo jest podejrzliwie nastawiony do Dżeka, potem staje się jego partnerem w handlu i uczy Dżeka swojego rzemiosła. Mieszka ze sparaliżowaną, starą matką.

Tata Dżeka 

Uczciwie pracuje jako rzemieślnik. Jest człowiekiem dobrym i uczciwym.

Nelly 

Koleżanka z klasy Dżeka. Chłopiec lubi ją, a ona pomaga mu zapisywać rachunki kooperatywy.

Fil 

Dobry znajomy Dżeka, często wygłupia się w klasie, za co jest krytykowany przez panią i inne dzieci.

Doris 

Ulubienica pani, której ktoś kiedyś ukradł śniadanie.

Czarli 

Jeden z uczniów, którzy założyli konkurencyjny biznes, handlował markami.

Pani Hamilton 

Kobieta, która oskarżyła Dżeka o nieuczciwość w handlu.

Pennell 

Wniósł do kooperatywy dwa dolary swojej matki.

Matka Pennella 

Mama Williama, dała dwa dolary na kooperatywę i ciągle martwi się o syna w szkole.

Sanders 

Kolejny uczeń z konkurencyjnej kooperatywy, jego rodzice są bardzo ubodzy i narzekają na swój los.

Dziadek Dżeka 

Przesłał wnukowi w liście dolara. Nie dogaduje się z ojcem Dżeka, mężem jego własnej córki.


Przeczytaj także: Bankructwo małego Dżeka – problematyka

Aktualizacja: 2024-09-24 16:43:07.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.