Pajączek na rowerze – jakie było najciekawsze wydarzenie w lekturze?

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Ewa Nowak to autorka wydanej w 2008 roku powieści dla młodzieży zatytułowanej „Pajączek na rowerze”. Opowiada ona o relacji dwójki dzieci, Łukasza i Oli. Początkowo para jedenastolatków czuje do siebie głównie niechęć i jest zmuszona do spędzania razem czasu ze względu na to, że ich matki są dawnymi szkolnymi koleżankami, które spotkały się po latach. Z czasem jednak zaczynają czuć do siebie sytuacje i ostatecznie zostają nawet parą. Historia tej relacji przeplata się też z innymi wydarzeniami z domów czy szkoły Oli i Łukasza.

Autorka opisała w powieści wiele ciekawych wydarzeń, które z pewnością zainteresują młodszego czytelnika, pozwolą mu bowiem na wczucie się w wiele znajomych dla niego sytuacji. Z łatwością odnajdzie siebie w problemach opisanych bohaterów czy też wyobrazi sobie, jak muszą się oni zmagać. Oprócz tego jednak autorka uczyniła też swój tekst ciekawym, tworząc ciekawą fabułę pełną wydarzeń, które z pewnością przyciągną uwagę odbiorcy. Jedną z takich sytuacji jest moment, kiedy Ola dowiedziała się o fałszywej plotce od Marceliny dotyczącej osoby, w której zakochał się Łukasz.

Któregoś razu Marcelina postanowiła podzielić się z Olą plotką, znaną przez całą szkołę, za wyjątkiem właśnie Oli. Marcelina powiedziała jej, że plotka mówi, że Łukasz jest zakochany w dziewczynce, którą poznał na podwórku jako pierwszą. Miało to miejsce, kiedy zgubił klucze, a znalazła je właśnie Ola z Marceliną i oddały je potem chłopcu. Tak zaczęła się ich znajomość, wkrótce potem obie mamy odkryły, że znały się w szkole. Podczas powtarzania tej plotki Marcelina zauważyła też, że według niej to właśnie ją Łukasz poznał jako pierwszą. Wprawiło to Olę w zły humor i przez cały dzień źle traktowała Łukasza z tego powodu. Wreszcie wyrzuciła z siebie wszystko to, czego się dowiedziała, wróciła do domu, wsiadła na rower i pojechała nad Wisłę. Tam znalazł ją Łukasz, który po cichu wyjaśnił jej, że to właśnie ona, Ola, była pierwszą dziewczynką, jaką poznał. To wydarzenie doprowadza do tego, że dzieci stają się parą.

Dlaczego to wydarzenie jest tak interesujące? Przede wszystkim jest ono świetnie opisane i w pełni oddaje to, jak funkcjonują dzieci w ramach swoich społeczności, na przykład w szkole. Plotki, które zawierają jedynie część prawdy, a są chętnie powtarzane przez dzieci, relacje pełne niedomówień, konflikty i inne tego typu elementy zapewne każdy zna z własnych szkolnych doświadczeń. Ta sytuacja to też punkt kulminacyjny przemiany znajomości Łukasza oraz Oli. Początkowo żywili do siebie wyłącznie niechęć, następnie zaś stopniowo zaczynają czuć do siebie coraz większą sympatię, tego dnia zaś dochodzą do wniosku, że chcą być parą. Autorka stopniowo rozwijała tę relację i pozwalała uczuciom naturalnie się zmieniać, a tę odmianę w pełni widać dzięki zachowaniu Oli i Łukasza po rozejściu się po szkole fałszywej plotki na ich temat i wtrąceniu się Marceliny. Dzięki niej zrozumieli, co właściwie do siebie czują i dali temu wyraz.


Przeczytaj także: Na czym polega pozorna symboliczność zdarzeń w powieści Myśliwskiego?

Aktualizacja: 2024-09-19 13:58:59.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.