Pozłacana rybka – narracja

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Barbara Kosmowska to autorka powieści z roku 2007 zatytułowanej „Pozłacana rybka”. Przybliża ona losy czternastoletniej dziewczynki o imieniu Alicja, w której życiu następuje wiele trudnych wydarzeń, z którymi niejednokrotnie nawet dorośli mają problem, by sobie poradzić. Alicja przeżywa między innymi rozwód rodziców, a także chorobę i śmierć młodszego, przyrodniego brata. Wszystkie te wydarzenia sprawiają, że dziewczynka szybciej dorasta i się rozwija, stojąc w obliczu trudnych momentów. Wpływa to też na sposób, w jaki jest prowadzona narracja tej powieści.

Narracja w Pozłacanej rybce

Można zauważyć, że narracja powieści nie jest jednolita. Przede wszystkim występuje ona w formie trzecioosobowej, gdzie narrator nie jest częścią świata przedstawionego, jednak ma na jego temat wiele informacji. Narracja ta głównie skupia się na postaci Alicji i jej odczuciach, ale pokazuje też wydarzenia związane z innymi postaciami. Jest to rodzaj narracji często wykorzystywany w rozmaitych powieściach, zatem nie można się dziwić, że pojawia się też tutaj.

Jednak narracja trzecioosobowa przeplata się z narracją pierwszoosobową. Pojawia się ona w notatkach pisanych przez Alicję na komputerze, zatytułowanych „Listy do samej siebie”. Narracja pierwszoosobowa otwiera też książkę, gdzie Alicja opisuje samą siebie jako rozpieszczoną jedynaczkę. Jej zapiski mają formę swoistego pamiętnika, w którym dziewczynka spisuje wszystkie swoje odczucia, z których nie może lub nie chce zwierzać się innym ludziom. Wówczas to ona przejmuje narrację, a czytelnik patrzy na świat oczami czternastolatki zmagającej się z takimi problemami jak śmiertelna choroba młodszego brata. W ten sposób następuje zmiana perspektywy, a odbiorca może wczuć się bardziej w trudną sytuację Alicji oraz jej położenie. To ułatwia polubienie tej postaci i empatyzowanie z nią.


Przeczytaj także: Pozłacana rybka – główne wątki

Aktualizacja: 2024-09-18 13:39:16.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.