Bracia Lwie Serce to powieść autorstwa szwedzkiej pisarki – Astrid Lindgren. Przedstawiła ona historię rodem z literatury fantastycznej, która jednak zawiera w sobie mnóstwo prawd i refleksji na temat codziennego życia każdego z nas.
Tytuł powieści Astrid Lindgren może być interpretowany na wiele sposobów. Pierwszym z nich, najbardziej oczywistym, jest rzecz jasna interpretacja dosłowna, literalna. Ma ona swoje źródło w treści książki, w początkowym wątku jej fabuły. Wówczas to w domu tytułowych braci wybucha pożar, a starszy z nich, Jonatan, poświęca swoje życie, byle tylko uratować życie młodszego, Karola. O tak heroicznym geście robi się głośno w mieście, w którym chłopcy żyli, rozpisuje się o nim nawet lokalna prasa. To właśnie w jednym z artykułów starszy brat zostaje „ochrzczony” mianem Jonatana Lwie Serce. Jest to nawiązanie do miana Ryszarda Lwie Serce, jednego z najsłynniejszych królów Anglii. Późniejsze działania Karola, już po znalezieniu się w Nangijali, również dowodzą jego wielkiej odwagi i niezaprzeczalnego hartu ducha, więc i on udowadnia, że zasługuje na szlachetne miano. Tak więc zarówno Jonatan, jak i Karol, zostają po prostu braćmi Lwie Serce.
Na głębszym poziomie interpretacyjnym można by się zastanowić, co tak naprawdę oznacza sformułowanie „lwie serce”. Jest to wyrażenie alegoryczne. Lew kojarzy się z odwagą, z męstwem, ze zdolnością do poświęcenia się za innych oraz za szlachetne idee i wartości. Jest to również alegoria mądrości. Nie przez przypadek wiele państw, miast, krain lub nawet marek różnych firm z rozmaitych branż umieściło to szlachetne, dostojne i majestatyczne zwierzę w roli swojego znaku rozpoznawczego. Ludzie również chcieliby być z nim kojarzeni, dlatego porównywanie kogoś do lwa jest porównaniem bardzo nobilitującym. W świetle tych faktów można jeszcze raz spojrzeć na określenie „lwie serce”. Samo w sobie jest ono bardzo uszlachetniające, natomiast gdy pomyśli się, że zostali w ten sposób określeni bardzo młodzi ludzie, wcześni nastolatkowie, praktycznie jeszcze dzieci, dociera do człowieka w pełni to, jak wielkie przymioty ducha musieli oni sobą reprezentować. To natomiast nieco zmienia perspektywa patrzenia na głównych bohaterów, rozumienia ich i interpretacji dzieła.
Warto podkreślić znaczenie uwzględnienia całej dwójki w tytule. Obaj nawzajem się uzupełniali i idealnie ze sobą współgrali. Kiedy bracia działali wspólnie, nic nie było w stanie stanąć im na przeszkodzie. Gdy się rozłączali, nie czuli się dobrze, lgnęli do siebie i za wszelką cenę próbowali na powrót się połączyć. Byli bowiem świadomi tego, że tylko we dwóch stanowią zespół nie do pokonania. Dzięki swojemu wzajemnemu oddaniu i temu, że byli gotowi oddać za siebie nawzajem życie, mogli sobie ufać i być pewni, że każde zwycięstwo podzielą na pół.
Bracia Lwie Serce Astrid Lindgren to lektura, która nadaje się do przeczytania w każdym wieku. Uświadamia bowiem nam, jak bardzo brakuje nam dzisiaj ludzi, którym można by nadać przydomek „lwie serce”.
Aktualizacja: 2024-07-09 00:18:10.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.