Jaś i Małgosia - czas, miejsce akcji, narracja

Autor Bracia Grimm
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Jaś i Małgosia” to baśń, którą bracia Grimm spisali i włączyli do swojego zbioru opublikowanego w roku 1812. Opowiada ona o dwójce dzieci porzuconych przez ojca w lesie na życzenie swojej niedobrej macochy. Dzieci w lesie trafiają do domu złej czarownicy, który jest zrobiony z chleba, cukru oraz ciastek. Kobieta więzi dzieci, a Jasia chce zjeść. Ostatecznie chłopiec zostaje uratowany przez siostrę i razem wracają do domu ojca.

 • Jaś i Małgosia - czas akcji
 • Jaś i Małgosia - miejsce akcji
 • Jaś i Małgosia - narracja
 • Jaś i Małgosia - czas akcji

  Czas akcji jest tutaj nieokreślony, co jest bardzo charakterystyczne dla gatunku, jakim jest baśń. Uniwersalny czas zdarzeń, którego nie da się osadzić w żadnym konkretnym okresie, sprawia, że przekaz dzieła i jego wartości stają się aktualne zawsze i wszędzie. Czytelnik nie wie, kiedy te wydarzenia miały miejsce, mogły się dziać zarówno w czasach dla niego współczesnych, jak i wiele lat temu.

  Jaś i Małgosia - miejsce akcji

  Miejsce akcji jest podobnie nieokreślone. Nie wiadomo, w jakim kraju, mieście, wiosce czy innym miejscu rozgrywają się wydarzenia, nie podano bowiem żadnych nazw. To także wpływa na uniwersalność utworu oraz jego aktualność. Wiadomo jednak, że wydarzenia rozgrywają się w trzech lokalizacjach. Pierwszą z nich jest chata drwala i jego rodziny. Stoi ona na skraju lasu, do którego akcja szybko się przenosi, gdy zostają tam porzucone dzieci. Potem z kolei zdarzenia opowiadają o tym, co miało miejsce w domu czarownicy, który wykonany był z chleba, cukru oraz ciastek. Gdy dzieci uwalniają się z niewoli u złej kobiety, ponownie wracają do rodzinnej chaty na skraju lasu, gdzie czeka na nie ojciec.

  Jaś i Małgosia - narracja

  Narracja utworu jest typowa dla baśni. Prowadzona jest w trzeciej osobie liczby pojedynczej, a zdystansowany, wszechwiedzący narrator ma dostęp do wszystkich informacji na temat świata przedstawionego. Prosty język sprawia, że całość doskonale trafia nawet do najmłodszych odbiorców. Czytelnik zapoznaje się z perspektywą każdego z bohaterów i ma dostęp do jego przeżyć. Widzi zatem rozgniewaną na męża macochę, przestraszoną Małgosię, strapionego drwala czy mężnego Jasia, który zastanawia się, jak poradzić sobie z problemem.


  Przeczytaj także: O czterech muzykantach z Bremy – plan wydarzeń

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.