Jaś i Małgosia - bohaterowie

Autor Bracia Grimm
Autorką charakterystyk bohaterów jest: Marta Grandke.

„Jaś i Małgosia” to jedna z najbardziej znanych baśni spisanych przez braci Grimm i wydanych w roku 1812. To klasyczne dzieło opowiada historię dwójki dzieci porzuconych przez ojca w lesie, gdzie spotkały złą czarownicę. Kobieta więziła Jasia i Małgosię, z dziewczynki zrobiła służącą, a chłopca pragnęła zjeść.

Jaś to jeden z dwójki tytułowych i głównych bohaterów. Mieszkał z ojcem, siostrą i macochą na skraju lasu. Jaś to bardzo sprytny chłopiec. Gdy dowiaduje się o planach macochy, to wymyśla sposób, by móc wrócić do domu. To on zbiera i rzuca kamyki i okruchy chleba. W komórce czarownicy nie pokazuje jej swojego palca, tylko znalezioną kostkę, by opóźnić moment, w którym kobieta postanowi go zjeść. Jaś zawsze opiekował się siostrą i pocieszał ją, że z pewnością uda im się wrócić do domu. 

Małgosia to siostra Jasia, także główna i tytułowa bohaterka baśni. Wraz z bratem mieszka w chatce na skraju lasu, a potem zostaje porzucona w lesie przez ojca. Jest nieco mniej przedsiębiorcza czy odważna niż Jaś. Czarownica zrobiła sobie z niej służącą. To Małgosia zwabiła ją do pieca i następnie wepchnęła ją do środka, zamykając drzwi. W ten sposób dziewczynka uratowała siebie i brata. Była też religijna i w sytuacji zagrożenia modliła się do Boga o ratunek dla siebie oraz Jasia. Udało jej się jednak wziąć sprawy we własne ręce i wymyślić plan działania.

Drwal to ubogi człowiek. Po śmierci pierwszej żony, matki Jasia i Małgosi, ożenił się ponownie z kobietą, dla której jego dzieci to zbędny balast. Drwal słucha nowej żony, ale ma opory przed skazaniem Jasia i Małgosi na śmierć, więc w gruncie rzeczy ma on dobre serce. Cierpi potem z powodu wyrzutów sumienia, dlatego powrót dzieci do domu jest dla niego wielką radością.

Macocha to druga żona drwala i zła osoba. To ona zdecydowała się pozbyć dzieci, porzucając je na śmierć w lesie. Była ona egoistką, ale zmarła przed powrotem Jasia i Małgosi do domu.

Czarownica to stara kobieta, która mieszka w lesie w chacie z chleba, do której zwabia ludzi, by ich potem zjeść.


Przeczytaj także: Napisz opowiadanie na podstawie baśni o Jasiu i Małgosi

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.