Jaś i Małgosia – streszczenie

Autorka streszczenia: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Bracia Grimm

„Jaś i Małgosia” to jedna z najbardziej znanych, klasycznych baśni autorstwa braci Grimm. Ukazała się ona w ich zbiorze „Baśni” w roku 1812 i obecnie wciąż cieszy się niezwykłą popularnością wśród czytelników, doczekała się wielu ponownych wydań oraz rozmaitych adaptacji, na przykład filmowych. Historia dwójki dzieci, które spotkały w lesie czarownicę, niesie w sobie uniwersalne przesłanie, które jest aktualne aż do dziś.

Spis treści

Jaś i Małgosia – streszczenie krótkie

Jaś i Małgosia mieszkali z ubogim ojcem-drwalem i jego drugą żoną. Macocha postanowiła pozbyć się dzieci, więc drwal zabrał je do lasu i porzucił. Jaś, jednakże, rzucał podczas drogi małe kamyczki, co pozwoliło im wrócić do domu. Za drugim razem, gdy ojciec porzucił dzieci w lesie, Jaś próbował śledzić drogę, rzucając okruchy chleba, ale te zostały zjedzone przez ptaki, co sprawiło, że dzieci zgubiły drogę.

Podczas wędrówki Jaś i Małgosia natknęli się na dom zbudowany z cukru, chleba i ciastek, który należał do złej czarownicy. Czarownica uwięziła dzieci, planując zjeść Jasia, którego chciała najpierw utuczyć. Gdy nadszedł dzień, w którym miała go pożreć, kazała Małgosi rozgrzać piec. Małgosia podstępnie zwabiła czarownicę do pieca i zamknęła ją w środku. Po uwolnieniu się, dzieci wróciły do domu ojca, gdzie odkryły, że zła macocha zmarła, a ojciec bardzo za nimi tęsknił.

Jaś i Małgosia – streszczenie szczegółowe

Dzieciństwo Jasia i Małgosi

Jaś i Małgosia są dziećmi ubogiego drwala, mieszkającymi z jego drugą żoną. Pewnego dnia, macocha przekonuje męża, aby zabrał dzieci do lasu i tam je porzucił, gdyż rodzina nie jest w stanie ich dalej utrzymywać. Choć drwal początkowo sprzeciwia się tej decyzji, ostatecznie ulega presji żony. Jaś podsłuchuje rozmowę ojca z macochą i odkrywa ich zamiar. W celu ochrony siebie i siostry, chłopiec przygotowuje plan – zbiera kamyczki. Gdy ojciec prowadzi dzieci do lasu pod pretekstem zbierania chrustu, Jaś rzuca kamyczki na ścieżkę, co ma umożliwić im późniejszy powrót do domu.

Jednak macocha nie rezygnuje i ponownie postanawia pozbyć się dzieci. Tym razem zamyka dom, uniemożliwiając Jasiowi zbieranie kamyków. Chłopiec wymyśla alternatywną metodę i rzuca okruchy chleba na ścieżkę. Niestety, ptaki leśne zjadają wszystkie okruchy, co sprawia, że dzieci błądzą po lesie przez trzy dni. W końcu, podążając za pięknym śpiewem ptaka, natrafiają na dom stojący wśród drzew.

Wizyta dzieci w chacie czarownicy

Okazało się, że dom w lesie zbudowany jest z chleba, ciastek i cukru. Głodne dzieci, które wędrowały przez kilka dni, natychmiast zaczęły jeść ściany i dach budynku. Wkrótce z domu wyszła starsza kobieta, która serdecznie zaprosiła je do środka. Po wejściu dzieci okazało się, że staruszka jest w rzeczywistości czarownicą. Zwabiając ludzi do swojego słodkiego domku, miała zamiar ich pożreć. Zamknęła Jasia w komórce, a Małgosia została zmuszona do pracy jako służąca, zajmując się domem.

Przez pewien czas czarownica karmiła Jasia wykwintnymi posiłkami, starając się go utuczyć przed zjedzeniem. Aby ocenić postępy, czarownica kazała Jasiowi wystawiać palec na próbę, jednak chłopiec sprytnie pokazywał tylko znalezioną kostkę, co opóźniało moment jego śmierci. Po czterech tygodniach zniecierpliwiona czarownica postanowiła natychmiast zjeść chłopca. W obliczu nadchodzącego niebezpieczeństwa Małgosia modliła się gorliwie do Boga, błagając o ratunek dla siebie i brata.

Walka z czarownicą

Kolejnego dnia kobieta kazała przygotować Małgosi piec. Dziewczynka udawała, że nie radzi sobie z tym zadaniem. Czarownica wsadziła więc głowę do pieca, a wówczas Małgosia wepchnęła ją tam całą i zatrzasnęła drzwi. W ten sposób uratowała siebie i brata. Dzieci zabrały wszystko, co było cenne w chacie i ruszyły do swojego domu. Gdy tam dotarły, zastały stęsknionego ojca, a ich macocha już nie żyła. Żyli potem razem długo i szczęśliwie.


Przeczytaj także: Jaś i Małgosia – bohaterowie

Aktualizacja: 2024-09-12 09:20:12.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.