Jakim władcą byłby Hamlet, gdyby zasiadł na tronie?

Autor opracowania: Grzegorz Paczkowski.

Hamlet to tytułowy bohater najwybitniejszego chyba dzieła Williama Szekspira. To duński książę, któremu nigdy nie dane jest zasiąść na tronie, ponieważ wplątuje się w intrygę dworską. Odkrywa, że nowy król zabił swojego poprzednika, czyli ojca Hamleta. Młodzieniec popada w obłęd z powodu pragnienia zemsty, co ostatecznie doprowadza do śmierci wielu osób. 

Wielu badaczy i czytelników zastanawia się, jakim władcą byłby Hamlet, gdyby udało mu się zasiąść na tronie. W końcu książę Fortynbras okrzyknął go pośmiertnie bohaterem, a i trudno zaprzeczyć, że za życia Hamlet kierował się cnotami, które każdy władca mieć powinien na uwadze. Nie wszystko jednak wskazuje na to, że Hamlet byłby dobrym władcą, gdyby los sprawił, że zasiadłby na tronie Danii. Jest tak przynajmniej z kilku powodów. 

Po pierwsze, wzmiankowana powyżej uczciwość Hamleta, w końcu doprowadziła go do obłędu. Pragnął sprawiedliwości za wszelką cenę, więc za punkt honoru postawił sobie zamordowanie Klaudiusza. Zbrodnia była w jego głowie jedyną drogą do wyegzekwowania sprawiedliwości, co raczej nie jest dobrym prognostykiem dla władcy, który powinien być zdystansowany i umieć powstrzymać swoje emocje. 

Fakt, że Hamlet był jednostką bardzo inteligentną, sprytną, a przy tym wrażliwą i refleksyjną. W księciu jednak konglomerat tych cech nie ukształtował się w charakter polityka. Mężczyzna nie był zainteresowany sprawami państwowymi. Miał wiele przemyśleń na temat państwowości i ustroju Danii, lecz były to refleksje i przemyślenia raczej natury uniwersalnej, duchowej i metafizycznej, niż politycznej. 

W końcu należy wziąć pod uwagę niechybny pierwiastek szaleństwa, jaki tkwił w Hamlecie, a jaki uaktywniony został przez objawienie się ducha jego ojca. Kto wie, być może różne inne stresujące doznania i przeżycia również byłyby w stanie wyzwolić w jego duszy podobną reakcję, a wówczas zagrożone byłoby całe państwo. 

Podsumowując więc myśl, dużo argumentów przemawia za tym, że Hamlet wbrew pozorom nie byłby najlepszym władcą. Był porywczy, impulsywny i często bezrefleksyjnie dawał się porwać emocjonalnym odruchom. Taka postawa daleka jest od politycznego chłodu i profesjonalizmu dyplomatycznego, które są najbardziej pożądanymi cechami u rządzących, których chcemy obdarzyć zaufaniem, i którym ze spokojem moglibyśmy powierzyć władzę nad krajem, w którym żyjemy. Hamlet sam powiedział, że "Dania jest więzieniem", miał bardzo negatywne zdanie o własnej ojczyźnie, jednak nie był w stanie zmienić tej sytuacji. Gdyby jednak udało mu się zapanowac nad swoimi demonami, miałby dużą szansę na bycie dobrym królem. 


Przeczytaj także: Jak Hamlet traktuje swoją matkę, Gertrudę? Jak oceniasz jego postępowanie wobec królowej?

Aktualizacja: 2024-02-02 10:42:01.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.