Hamlet w rozmowie z Rozenkrancem i Gildensternem mówi: „Dania jest więzieniem”. Wyjaśnij, jak rozumiesz tę wypowiedź

Autorem opracowania jest: Grzegorz Paczkowski.

Hamlet Williama Szekspira to dramat, który oprócz ogromnego ładunku emocjonalnego, metafizycznego i duchowego, posiada również ogromny potencjał literacki. Świadczy o tym choćby fakt, że dzieło stało się kopalnią cytatów i przysłów, które funkcjonują w języku potocznym wielu kultur do dzisiaj. Jednym z najsłynniejszych jest wypowiedziane przez tytułowego bohatera sformułowanie, że "Dania jest więzieniem", które można interpretować na bardzo wiele sposobów.

Omawiane słowa padają w momencie, kiedy Hamlet rozmawia z dwójką przyjaciół, Rozenkranzem i Gildensternem. Są to jego bliscy przyjaciele z młodości, którzy na dwór duńskiego króla zostają wezwani przez Klaudiusza, by w sprytny i zawoalowany sposób rozszyfrować, co takiego dręczy w ostatnim czasie duszę Hamleta i co sprawia, że książę wpada w coraz gorszy nastrój. Hamlet nie do końca ufa przyjaciołom, czuje, że ich obecność jest podszyta czymś więcej niż tylko przyjacielską tęsknotą, dlatego pilnuje się w rozmowie z nimi. Już wówczas wie on o spisku, jakiego ofiarą padł jego ojciec, jest świadomy, że żyje w środowisku zakłamanych morderców i jego światopogląd ugina się pod ciężarem tej świadomości. Z zewnątrz wygląda to jednak, jakby Hamlet popadał w obłęd i to właśnie niepokoi jego otoczenie. 

Sformułowanie o tym, że Dania jest więzieniem, pada w momencie, kiedy przyjaciele rozmawiają na tematy uniwersalne przy pierwszym spotkaniu. Pada sformułowanie, że cały świat może być więzieniem, co Hamlet kontruje, że Dania byłaby najgorszym. Jest to związane z jego osobistym doświadczeniem. Jest częścią dworu królewskiego, jednak dwór ten zaprzepaścił wszystkie swoje ideały. Zamiast ostoją cnót, uczciwości i honoru, stał się zalążkiem zbrodni, kłamstwa i chciwości. Żeby wyrwać się z tego środowiska Hamlet musi dokonać zemsty, inaczej będzie uwięziony w poczuciu winy do końca życia, właśnie jak w więzieniu. Ucieczką dla Hamleta jest dokonanie zemsty, lecz tak jak uciekinier z więzienia już zawsze będzie ścigany, tak i dla księcia dokonanie zemsty jest decyzją nieodwracalną i wiąże się z okrutnymi konsekwencjami. Stąd też porównanie Danii do więzienia, z którego ucieczka jest niemal wyborem tragicznym, ponieważ wiąże się z kolejną katastrofą. 

"Dania jest więzieniem" - słowa te wyjątkowo gorzko brzmią w ustach duńskiego księcia. Zwłaszcza, że któż inny mógłby wiedzieć lepiej, jakie naprawdę panują warunki i układy na królewskim dworze. Można jednak zadać pytanie czy nie było to więzienie, które Hamlet sam sobie stworzył. 


Przeczytaj także: Hamlet jako tragedia zemsty

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.