Wydarzenia realistyczne i fantastyczne w komiksie Kajko i Kokosz. Szkoła latania

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Komiks Janusza Christy „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” przedstawia przygody codziennych wojów. Znajdziemy tam zarówno wydarzenia realistyczne, jak i fantastyczne. Dzięki nim otrzymujemy nie tylko obraz średniowiecznego grodu, ale też wiele komicznych sytuacji.

Spis treści

Świat przedstawiony w Kajko i Kokoszu

Świat przedstawiony w komiksie „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” jest niezwykle bogaty i złożony, łączący w sobie zarówno realistyczne, jak i fantastyczne elementy. Ta harmonijna mieszanka tworzy unikalny klimat, który przyciąga czytelników w różnym wieku. Realizm w komiksie manifestuje się w przedstawieniu codziennych sytuacji oraz postaci, które mogą być utożsamiane z ludźmi z naszej rzeczywistości – ich emocje, relacje oraz przygody są nam bliskie i zrozumiałe. Z drugiej strony, elementy fantastyczne dodają całej opowieści baśniowego charakteru, co pozwala na wprowadzenie niezwykłych sytuacji i postaci, które funkcjonują w alternatywnym, magicznym świecie. Wydarzenia w komiksie można zatem swobodnie podzielić na te realistyczne i fantastyczne. Realistyczne sytuacje często koncentrują się na codziennych zmaganiach bohaterów, ich relacjach oraz problemach, które można by rozwiązać w prawdziwym życiu. Z drugiej strony, fantastyczne wątki mogą przybierać formę epickich bitew z potworami, czarodziejskich przygód czy wprowadzenia elementów, które w codziennym życiu nie miałyby miejsca, jak latanie czy posługiwanie się magią. Te wątki nie tylko dodają emocji, ale również umożliwiają przekazywanie bardziej złożonych idei i wartości. 

Wydarzenia realistyczne

Jednym z realistycznych zdarzeń było codzienne życie w średniowiecznym grodzie. Jego wygląd przypomina prawdziwe zabudowania z tamtego okresu: kamienno-drewniana konstrukcja jest chroniona fosą, mostem zwodzonym, bramą oraz palisadą. W środku znajdują się dwór kasztelana, domy mieszkańców czy gospoda. Bohaterowie udają się na wyprawy i polowania, co było naturalną częścią życia słowiańskiego woja. Jak najbardziej realistyczna jest również konieczność obrony grodu przed wrogiem. Zbójcerze szukali każdej okazji, aby zdobyć Mirmiłowo, ale mieszkańcy dzielnie się bronili, czasami mając też wiele szczęścia. Na straży grodu stali wojowie, również strażnicy w wieżach przy bramie.

Bohaterowie komiksu są ludzcy, mają swoje słabości. Kokosz jest żarłokiem, Mirmił często panikuje i spodziewa się śmierci. Chorują, bywają wyczerpani, przerażeni, walczą ze swoimi lękami. Realistyczna jest też przygoda bohaterów po drodze na Łysą Górę. Mirmiła rozbolał ząb, dlatego zatrzymali się w chacie kowala, który rzeczywiście kiedyś pełnił również funkcję dentysty. Możliwa była też pomyłka u kowala, który słabo słyszał, dlatego wyrwał ząb Kokoszowi, a nie Mirmiłowi.

W pewnym stopniu prawdopodobny jest też wątek zbója Łamignata. Odbierał on bogatym i dawał biednym, podobnie jak Janosik. Taki rozbójnik rzeczywiście istniał na przełomie XVII i XVIII wieku, a obecnie jest wręcz słowackim bohaterem narodowym. W prawdziwym świecie mogły wydarzyć się też intrygi knute przez bohaterów. Hegemon podawał się za wędrownego kupca, aby dostać się do dworu Mirmiła i zdobyć jego zaufanie, żeby później zaatakować gród. Kajko wykorzystał chciwość i naiwność karczmarza, aby za darmo odpocząć i się posilić.

Wydarzenia fantastyczne 

W komiksie nie brakuje również wydarzeń fantastycznych, które w rzeczywistości nie mogły mieć miejsca. Jednym z nich jest istnienie Jagi, czarownicy, żony Łamignata. Była ona w stanie zaczarować łyżkę tak, aby atakowała wszystkich zbójów. 

Fantastyczny jest też główny wątek komiksu, czyli tytułowa nauka latania. Akcja dzieje się w rzeczywistości, w której rzeczywiście możliwe było nauczenie się tej umiejętności. Specjalna maść latania pozwalała latać na kufrach, miotłach, a nawet pniach. Latać umiała nie tylko Jaga i inne czarownice, ponieważ istniały specjalne kursy dla chcących nauczyć się podniebnych podróży. Jedna z czarownic prowadziła wyższą szkołę latania na Łysej Górze. Działała ona podobnie jak współczesne szkoły nauki jazdy. Mirmił nauczył się tej trudnej sztuki, co w krytycznym momencie uratowało gród – Kajko, Kokosz i kasztelan na latającym pniu dotarli do Mirmiłowa atakowanego przez zbójcerzy.

Kolejnym fantastycznym wątkiem był gadający kruk Gdaś. Donosił on Jadze o wszystkich ważnych wydarzeniach i ostrzegał przed niebezpieczeństwem.


Przeczytaj także: Jakie było najśmieszniejsze wydarzenie w komiksie Kajko i Kokosz. Szkoła latania? Wybierz je i opisz

Aktualizacja: 2024-11-05 18:40:45.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.