Janusz Christa to polski twórca komiksów i autor albumu zatytułowanego „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”. Przedstawił w nim losy dwójki sympatycznych młodych wojów, tytułowych Kajka i Kokosza, którzy zamieszkują gród Mirmiłowo, zarządzany przez kasztelana Mirmiła. Zmagają się oni z atakami, jakie Krwawy Hegemon i jego zbójcerze nieustannie organizują i przeprowadzają w celu zdobycia i splądrowania grodu. Oprócz tych zajęć, główni bohaterowie przeżywają wiele przygód, obfitujących w różnorodne poruszane w komiksach problemy uniwersalnej natury.
Spis treści
Przede wszystkim losy wojów poruszają istotną tematykę, jaką jest podział świata na dobro i zło. W kreacji tego świata przedstawionego znajdzie się też miejsce na dylematy moralne. A to z tego powodu, iż bohaterowie nie są tylko albo dobrzy, tak jak mieszkańcy grodu, albo źli, jak Krwawy Hegemon i jego zbójcerze. Ich własne osobowości pozostają niejednoznaczne, choć siły rządzące światem, z jakimi się stykają, mogą robić wrażenie czarno-białego obrazu. Kajko nie zawsze jest zupełnie dobry i zdarza się, że ulega wielu pokusom, a Kokosz jest tchórzliwy. Walka pomiędzy tymi dwiema stronami to podstawa fabuły całej tej opowieści i na niej zasadza się główny wątek. W kreacji świata zdarzają się bowiem wyjątki od reguły oraz paradoksy, jak na przykład w sytuacji zbója Łamignata, który napada bogatych, by potem swoje łupy oddać biednym. Postaci przeżywają wiele rozterek, z powodu niektórych poczynionych własnoręcznie działań dopadają je też wyrzuty sumienia.
Innym aspektem komiksu, jest kwestia ośmieszenia autorytaryzmu i despotyzmu, co autor w znacznej mierze robi w kreacji postaci Krwawego Hegemona i jego zbójcerzy. Jest to bowiem parodia tego typu władzy, wyolbrzymiająca wszystkie jej absurdy i słabości. Autor pokazuje także to, że przemoc nie ma sensu, jest bezzasadna i nie jest dobrym rozwiązaniem jakiegokolwiek problemu. Czyni to jednak bez pokazywania na przykład rozlewu krwi, zbójcerze nigdy nie krzywdzą nikogo naprawdę. Christa w ten sposób pokazuje też, że walka dobra ze złem jest nieskończona i zawsze będzie obecna na świecie, dopóki będą istniały jednostki chcące dominować nad innymi.
Kolejnym aspektem problematyki są przyjaźń oraz wsparcie, jakie człowiek otrzymuje od innych. Autor pokazuje, że bez tego człowiek często nie byłby w stanie zrealizować swoich celów. Przede wszystkim tytułowi bohaterowie mogą polegać na sobie nawzajem, co wielokrotnie udowadniali podczas niebezpiecznych wyzwań. Przy okazji planowania napadu na Krwawego Hegemona, mieli także okazję przekonać się o dobrej woli ludu zamieszkujące tereny wokół grodu. Warto zatem polegać na innych i wspierać się nawzajem, tak jak to czynią mieszkańcy Mirmiłowa.
Problematyka komiksu jest zatem pogłębiona, mimo jego pozornie lekkiej i zabawnej treści. Autor w ten sposób przekazuje także swoim czytelnikom wiele ważnych i uniwersalnych wniosków dotyczących prawdziwego świata. Problematyka dotyczy tak istotnych zagadnień jak na przykład dobro czy zło oraz przyjaźń.
Aktualizacja: 2024-11-04 17:54:46.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.