Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Głównym i tytułowym bohaterem opowiadania jest król Murdas. Łączył w sobie ambicję i strachliwość, co wywoływało niepokój poddanych. Młody król podporządkował całe królestwo swoim lękom. Wszystkie jego zarządzenia miały związek z fobiami, które towarzyszyły władcy. Przepowiednia maszyny wróżącej podsyciła obsesję i paranoję króla. Od początku obawiał się, że stryj Cenander odbierze mu tron, dlatego wróżba utwierdziła go w tym przekonaniu. Władca stracił rozum, nawet klejnoty, będące częścią maszyny wróżącej, przypominały mu nieprzychylne spojrzenie stryja.

Król Murdas wpadł w obsesję na punkcie władzy, bez wahania stracił całą rodzinę, aby realizować swoje ambicje. Nawet po pozbyciu się krewnych, król wciąż obawiał się utraty tronu. Jego życie zakończyło całkowite pomieszanie zmysłów. Władca przestał odróżniać jawę od snu, rodzina nawiedzała go w licznych koszmarach. Wszystko kojarzyło się Murdasowi ze spiskiem i nadchodzącą śmiercią. Nawet ścięcie znienawidzonego stryja nie sprawiło, że przestał się go obawiać.


Przeczytaj także: Bajka o królu Murdasie - problematyka i morał

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.