Autorką streszczenia jest: Adrianna Strużyńska.

Utwór „Trzej elektrycerze” Stanisława Lema otwiera zbiór „Bajki robotów”, wydany w 1964 roku. Jest to cykl groteskowych opowiadań, utrzymanych w konwencji baśni ludowej. Jak wskazuje tytuł, ich bohaterami są roboty, a wydarzenia zostały osadzone w świecie futurystyczno-kosmicznej technologii.

Trzej elektrycerze - streszczenie

Opowiadanie przedstawia historię ludu Kryonidów, stworzonego przez wielkiego konstruktora-wynalazcę z lodu. Kryonidzi zamieszkiwali zimną planetę, oddaloną od wszystkich słońc. Do oświetlania domów używali zórz polarnych zamkniętych w przezroczystych pojemnikach, ponieważ szkodziło im wszelkie ciepło. Lud Kryonii słynął z klejnotów, wykonywanych z zamarzniętych gazów.

Na planetę zaczęli przybywać najeźdźcy - elektrycerze, którzy chcieli zdobyć skarby Kryonidów. Jako pierwszy, na miejsce dotarł elektrycerz Mosiężny. Gdy stanął na lodach Kryonii, załamały się pod nim i runął na dno oceanu. Drugim śmiałkiem był elektrycerz Żelazny. Napił się tak dużo ciekłego helu, że jego wnętrze zaczęło bulgotać. Usiadł więc, żeby się ochłodzić, ale jego smary stężały i nie mógł się ruszyć. Padający śnieg zmienił go w śnieżną górę, nazywaną Żelazną.

Najsprytniejszym z najeźdźców był elektrycerz Kwarcowy. Nie posiadał smarów, a nagrzewał się wyłącznie, gdy bardzo intensywnie myśli. Udało mu się dotrzeć do stolicy Kryonii - Frygidy. Zaczął myśleć o tabliczce mnożenia, dzięki czemu jego mózg się rozgrzał. W ten sposób, sforsował głową mury miasta oraz staranował kilka domów i pałaców. Udało mu się nawet pokonać wodza Kryonidów - Boreala oraz Jenerała-Minerała, Albucyda Białego, któremu na pomoc pospieszył książę Astrouch. Elektrycerz Kwarcowy zdobył klejnoty, ale stopiły się, gdy tylko zaczął je podziwiać.

Jako ostatni, najeźdźcy stawił czoła mędrzec Baryon Lodousty. Pokazał elektrycerzowi kilka gestów: dwa palce, jeden palec oraz kółko z palców, w które wsunął jeden palec. Elektrycerz Kwarcowy zaczął intensywnie myśleć, co oznaczają te znaki. Jego mózg rozgrzał się tak bardzo, że roztopił lód. Najeźdźca wpadł więc do oceanu i zginął.

Mędrzec wytłumaczył mieszkańcom Frygidy znaczenie gestów, którymi pokonał elektrycerza. Dwa palce oznaczały, że jest ich dwóch. Jeden palec symbolizował, że za chwilę przy życiu zostanie tylko Baryon. Kółko z palcem oznaczało upadek elektrycerza do oceanu. Baryon był pewien, że Kwarcowy nie zrozumie znaczenia znaków, ponieważ był na tyle nierozsądny, że chciał zdobyć klejnoty, które istnieją wyłącznie na mrozie. Nikt więcej nie atakował Kryonii, być może we wszechświecie zabrakło głupców lub żaden z nich nie zna drogi na planetę.


Przeczytaj także: Uranowe uszy - streszczenie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.