Doradcy króla Hydropsa - problematyka i morał

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Opowiadanie ukazuje problem nieszczerych doradców. Król Hydrops myślał, że może całkowicie zaufać ministrom koronnym, a tymczasem każdy z nich chciał skorzystać jak najwięcej na projektowaniu królewicza. W otoczeniu króla panowały zakłamanie i ciągła rywalizacja.

Każdy z ministrów miał swoje plany, dotyczące przyszłości Akwacji, które niekoniecznie były zgodne z wolą władcy. Hydrops nie zdawał sobie sprawy, że zleca zaprojektowanie własnego syna ludziom, którzy chcą pozbawić jego dynastię władzy lub sprzyjają Mikrocytom. Opowiadanie niesie przestrogę, aby uważać, kto otrzymuje władzę. Doradców należy wybierać bardzo ostrożnie, ponieważ otrzymanie przywilejów sprawia, że człowiek pragnie ich coraz więcej. Bogactwo i potęga nie zawsze idą w parze z honorem i szczerością.

Utwór ukazuje obsesję na punkcie władzy i dominacji. Wszystkie działania ministrów były podyktowane chęcią przejęcia tronu lub zwycięstwa nad rywalami. Nienawiść i konkurencja sprawiły, że królewscy doradcy całkowicie stracili zdrowy rozsądek. Pogrążyli się w obsesji na punkcie miniaturyzacji, pozbywając się kolejnych części ciała, aby tylko zyskać przychylność nowego króla. Opowiadanie przedstawia zepsucie moralne elit, które myślą wyłącznie o wysokiej pozycji społecznej i ciągłym wzbogacaniu się. Własne interesy i stare urazy okazały się dla ministrów ważniejsze, niż dobro Akwacji. Zakończenie historii jest jednak szczęśliwe. Ministrowie tak zapędzili się w swojej nienawiści i rywalizacji, że doprowadzili się do upadku.


Przeczytaj także: Doradcy króla Hydropsa - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.