Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Głównymi bohaterami są tytułowi doradcy króla Hydropsa, czyli czworo ministrów koronnych. Jednym z nich był Hydrocyber Amassyd. Cechował się nienawiścią do Dioptryka, która kierowała wszystkimi jego działaniami. Głównym celem Amassyda było narażenie Dioptryka na niechęć nowego króla. Nie starał się zaszczepić w królewiczu sympatię do siebie, ale nienawiść do Dioptryka. Miał nadzieję, że jego największy wróg zostanie skazany na śmierć i w ten sposób pozbędzie się konkurencji, nie brudząc sobie rąk. Amassyd cechował się sprytem, zawsze starał się być przed swoją konkurencją. Wpadł na pomysł podbicia butów Dioptryka, a potem jego schwytania. Potrafił na czas zatrzymać proces miniaturyzacji, aby wykorzystać obsesję Dioptryka, sprowadzonego do formy kilku orderów. Jego intrygi jednak się nie powiodły. Dioptryk wrócił do życia, a on sam uznał, że jedynym wyjściem jest posłuszeństwo wobec Neantofila.

Śmiertelnym wrogiem Amassyda był wielki programista Dioptryk. Za wszelką cenę próbował zniechęcić królewicza do Amassyda. Miał nadzieję, że stanie się ulubieńcem nowego króla. Wpadł w obsesję na punkcie miniaturyzacji, aż doprowadził się do groteskowej formy własnych orderów. Bezwzględnie wykorzystywał ubogiego człowieka - Frotona, aby realizować własne cele. Przysięgał mu rękę swojej córki, nie zamierzając wywiązać się z obietnicy. Traktował ją jak kartę przetargową, za pomocą której mógł manipulować Frotonem. Podobnie jak Amassyd, pozwolił się kontrolować nienawiści, co doprowadziło go do upadku.

W projektowaniu królewskiego syna brał udział również Minogar. Starał się wykorzystać sytuację, aby zasiąść na tronie Akwacji. Kierował się rządzą władzy, a nie dobrem królestwa i posłuszeństwem wobec władcy. Miał nadzieję, ze uda mu się zaszczepić w królewiczu niechęć do tronu, tak aby nie chciał na nim zasiąść. Nie udało mu się zrealizować tego niecnego planu, ponieważ był obserwowany przez swoich konkurentów.

Ostatnim z ministrów koronnych był Filonauta. Zdradził króla Hydropsa, sprzyjając jego wrogom - Mikrocytom, z którymi władca toczył zwycięskie walki. Filonauta poszukiwał sposobu, aby ułatwić Mikrocytom przejęcie kontroli nad Akwacją. Obawiał się jednak, że zostanie zdemaskowany, dlatego zaszczepił królewiczowi sympatię i uległość do małych form. Jego cel również nie został osiągnięty - Neantofil upodobał sobie małe rybki, a nie wrogi lud. Pomysł Filonauty doprowadził do obsesji na punkcie miniaturyzacji, która spowodowała dodatkową rywalizację między ministrami.

Ważną postacią był również wyrobnik i druciarz Froton. Prowadził ciężkie życie ubogiego człowieka, które dodatkowo utrudniała chciwa i agresywna żona. Całymi dniami krążył po mieście, reklamując swoje usługi. Jego egzystencję odmieniło dopiero przypadkowe zatrudnienie przez Dioptryka. Froton okazał się pomysłowym rzemieślnikiem, który spełniał wymagania ministra, dążącego do miniaturyzacji. Druciarz został przez niego oszukany, ale wyciągnął lekcję z tej sytuacji. Nie uwierzył na słowo Amassydowi, który przekazał mu puszkę z zamkniętym w środku Dioptrykiem. Umiejętności i szczęśliwy zbieg wydarzeń sprawiły, że Froton zyskał kochającą żonę i funkcję wielkiego podblaszego.

Jego partnerka, Aurentyna, była córką Dioptryka. Słynęła z niezwykłego piękna, była zbudowana ze srebra i złota, a przy chodzeniu wydawała z siebie dźwięk dzwoneczków. W wolnym czasie przebywała w towarzystwie dam i grała na elektro-drumli.

W utworze pojawia się również król Hydrops Wszechrybny, syn Ichtiokratesa. Był dobrym władcą, który rozszerzał granice swojego państwa, zatapiając kolejne lądy. Nigdy nie stracił jednak godności, wystrzegając się bestialskich czynów. Po kilkunastu latach rządów, stwierdził że należy zatroszczyć się o przyszłość królestwa, powołując do życia potomka. Hydrops nie dostrzegł jednak, że jego ministrowie koronni są zdrajcami, skupionymi wyłącznie na własnych interesach i osobistych urazach. Król niewystarczająco kontrolował poddanych, którzy mogli wszczepić królewiczowi niekorzystne dla przyszłości Akwacji cechy i przekonania.

Neantofil, syn Hydropsa, również był dobrym królem, rządzącym w sprawiedliwy sposób. Jego zamiłowanie do drobnych stworzeń objawiało się przez upodobanie do małych, elektrycznych rybek.


Przeczytaj także: Doradcy króla Hydropsa - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.