Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Bajka przedstawia bezsensowną ucieczkę przed przeznaczeniem. Blade istoty, które ze względu na budowę można utożsamiać z ludźmi, myślały że całkowicie unicestwiły lud Aurygenów. Udało im się jednak przekazać swoje dziedzictwo, przez ziarna zasiane na powierzchni Arageny. Bladzi tak łatwo nie dali się oszukać. Chęć zemsty skłoniła ich do zaplanowania zagłady Enterytów. W ten sposób dokończyli misję, rozpoczętą podczas mordowania Aurygenów.

Król Metameryk przeczuwał zagrożenie i starał się jak najlepiej chronić swój lud, ale okazało się to niewystarczające. Klątwa wypełniła się, bez względu na próby walki z przeznaczeniem. Metameryk osłaniał planetę własnym ciałem, a jego lud mieszkał wewnątrz Arageny. Nie pomogła nawet rafa, chroniąca planetę przed obcymi statkami. Mimo, że pojazd bladych się rozbił, a oni sami zginęli, udało im się wykonać misję. Cywilizacja Enterytów, której nie można było napaść, została zniszczona przez pleśń. Zdaje się, że wisiało nad nią fatum, pochodząca z mitologii greckiej, personifikacja nieuchronnego, nieodwracalnego losu. Fatum to przyczyna kończącej utwór tragedii. Enteryci działali, ale wszystkie ich próby prowadziły wyłącznie w jednym, zgubnym kierunku.

Utwór, podobnie jak wiele części zbioru „Bajki robotów”, przedstawia potęgę nienawiści. To chorobliwa chęć zemsty sprawiła, że blade istoty opracowały tak skomplikowany plan unicestwienia Enterytów. Mieszkańcy Arageny zginęli, ponieważ byli potomkami Aurygenów. Nie spotkała ich kara za przewinienia, żyli spokojnie, nikomu nie przeszkadzając. Utwór niesie gorzką refleksję na temat ludzkości. Lem ponownie uczynił człowieka personifikacją nienawiści. Blade istoty, które składają się z wapiennych kości oraz płynącej w żyłach krwi, to ludzie, mimo że to słowo nie pada w utworze. Człowiek staje się symbolem nienawiści i ciągłej chęci zemsty. Biali słyną we wszechświecie wyłącznie ze swojej mściwości, która popycha ich do wszelkich działań. Niegodziwa natura ludzi sprawiła, że z rozwiniętej cywilizacji pozostała wyłącznie pleśń. Człowiek jest ukazany jako podła istota, która przemierza cały kosmos, aby niszczyć i zadawać śmierć.


Przeczytaj także: Jak Mikromił i Gigacyan ucieczkę mgławic wszczęli - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.