Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał - bohaterowie

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

W opowiadaniu pojawia się wielu bohaterów. Jednym z nich jest król Boludar. Jego najbardziej charakterystyczną cechą była słabość do kolekcjonowania rozmaitych osobliwości. Ciekawość w końcu doprowadziła do tragedii - sprowadzony do królestwa żywy Bladawiec skrzywdził jego córkę. Boludar zawinił także pychą, nie posłuchał rad mędrców, uważając że zawsze ma rację. Król stanowi przykład zachłanności, nie wystarczał mu martwy Homos Antropus, za wszelką cenę chciał zdobyć żywą istotę. Boludar łatwo dawał się oszukać, Bladawiec przechytrzył go i uciekł z kluczykiem. Nie domyślił się również, że Erg może go zwieść, przybierając dowolną postać.

Królewna Elektrina cechowała się ciekawością, podobnie jak jej ojciec. Próby zbadania ciała Bladawca doprowadziły ją do zguby - straciła niezbędny do życia kluczyk. Jej naiwność można jednak wytłumaczyć młodym wiekiem.

Jedną z ciekawszych postaci jest Bladawiec, zwany też Homos Antropus. Istota była bardziej miękka od wosku, blada i uznawana za jadowitą. Bladawce słynęły z wciągania różnych substancji otworem gębowym oraz zdolności wydawania dźwięków. Składały się z wody, a jednak były nieprzezroczyste. W środku ich organizmów znajdował się system rurek, w których krążyły ciecze o kolorze żółtym, perłowym i czerwonym. Ich szkielet składał się z wapiennych kości. Bladawce były uważane za istoty bardzo złośliwe i potężne, mimo swoich fizycznych słabości. Oczywiste jest, że można utożsamiać je z ludźmi. To słowo nie pada jednak w utworze.

Jednym z głównych bohaterów jest Erg Samowzbudnik. Jego charakterystyczną cechą była możliwość przybierania dowolnej postaci. Erg wykazał się największym sprytem ze wszystkich śmiałków. Nie podjął się karkołomnej misji odnalezienia drogi do krainy Bladawców oraz odebrania im kluczyka. Nie można odmówić mu bogatej wyobraźni, ponieważ wymyślił bardzo rozbudowaną historię, opowiadającą o przygodach, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Erg osiągnął swój cel, dzięki przebiegłości, a nie odwadze.

Pozostali śmiałkowie wykazali się męstwem, ale podjęli się zbyt trudnej misji. Zostali pokonani przez ciężkie warunki i nieznane istoty, żyjące w kosmosie. Chcieli uczciwie zdobyć rękę królewny, ale determinacja okazała się niewystarczająca. Wyjątki stanowią niecierpliwy Palibaba, który w wyniku frustracji zniszczył maszynę cyfrową oraz tchórz Perpetuan. W opowiadaniu pojawia się cały szereg żyjących w kosmosie istot, wrogo nastawionych do przybyszy. Głównie z ich powodu, wyprawy śmiałków kończyły się niepowodzeniami.


Przeczytaj także: Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał - problematyka, morał

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.