Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał - problematyka, morał

Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Z wydarzeń, przedstawionych w utworze, wynika prosty wniosek - mądrość zawsze zwycięża. Jest to przesłanie, przewijające się w całym zbiorze „Bajek robotów”. Uczciwi śmiałkowie oddali życie, próbując zdobyć kluczyk, ratujący życie królewny. Odwaga i waleczność okazały się jednak mniej wartościowe od sprytu. Erg Samowzbudnik przechytrzył wszystkich konkurentów, nawet nie podejmując próby odnalezienia krainy Bladawców.

Opisane wydarzenia doskonale podsumują ostatnie słowa opowiadania: „widać, żeśmy prawdę opowiedzieli, nie bajkę, albowiem w bajkach cnota zawsze zwycięża”. W klasycznych bajkach obowiązują zasady ludowej moralności - zły uczynek zawsze wiąże się z karą. W opowiadaniu dzieje się jednak inaczej, nikt nie dowiaduje się o kłamstwie Erga, a on otrzymuje rękę królewny i władzę. Z drugiej strony, trudno oceniać jego postępowanie w sposób zdecydowanie negatywny. Oszukał króla, opowiadając o swoich przygodach w kosmosie, ale wykonał misję - udało mu się przywrócić królewnę do życia. Nagroda jest więc nie do końca niezasłużona. Postępowanie Erga miało jednak dramatyczne konsekwencje - kilku śmiałków poległo podczas misji, ponieważ początkowo nie zdradził, że ma możliwość ożywienia królewny. Opowiadanie ukazuje więc wyższość intelektu nad siłą fizyczną.

Utwór porusza również problem chorobliwej chęci posiadania. Król sprowadził na siebie nieszczęście, ponieważ nie mógł pohamować swoich marzeń o uwięzieniu żywego Bladawca. Postanowił zadać cierpienie innej istocie, aby zaspokoić swoją ciekawość. Kara wymierzona przez Bladawca była okrutna i wymierzona w niewinną dziewczynkę, ale nie do końca niezasłużona. Boludar nie dostrzegł różnicy między kolekcjonowaniem osobliwych przedmiotów, a zniewoleniem żywej, myślącej istoty.


Przeczytaj także: Dwa potwory - plan wydarzeń

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.