Jakub (Skąpiec) - charakterystyka

Autor Molier
Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Jakub jest jedną z postaci komicznych w sztuce Moliera „Skąpiec”. Jest służącym w domu Harpagona, gdzie pełni jednocześnie rolę kucharza i stangreta. Stanowi przykład człowieka, który pozostaje lojalny wobec swojego pana, nawet jeśli ten go poniża.

Charakterystyka Jakuba

Sposób, w jaki traktuje służbę, doskonale ukazuje chciwość i okrucieństwo Harpagona. Pan domu stara się zaoszczędzić w każdy możliwy sposób. Jakub musi więc pracować jako kucharz i stangret, bo zatrudnienie dwóch pracowników byłoby zbyt kosztowne.

Jakub potrafi odpowiednio wywiązywać się ze swoich obowiązków, ale Harpagon mu to uniemożliwia. Kucharz planuje ucztę z okazji zaręczyn Anzelma i Elizy, ale pan domu wciąż mu przeszkadza. Jakub potrafi ugotować wykwintne dania, jednak ich wykonanie jest niemożliwe bez odpowiednich produktów. Postępowanie Harpagona to zaprzeczenie gościnności. Jakub, jako stangret, musi zmierzyć się z jeszcze trudniejszym zadaniem. Pan domu każe mu zawieźć panny na jarmark. Konie są jednak na skraju śmierci głodowej. Jakub ma odwagę sprzeciwić się Harpagonowi. Kocha konie i nie zamierza zaprzęgać ich do wozu, ponieważ wyczerpane zwierzęta z pewnością umrą. Służący nie jest jednak w stanie przekonać swojego pana.

Bohater jest prawdomówny, nie ukrywa przed Harpagonem niewygodnych plotek. Doskonale wie, że jego pan jest wyśmiewany. Uznaje się go za skąpca i lichwiarza, pozbawionego klasy. Jakub ponosi konsekwencje swojej szczerości, zostanie poniżony i pobity przez Harpagona, chociaż ten obiecywał mu, że zachowa spokój. Mimo wszystkich przykrości, służący deklaruje, że kocha swojego pana. Jest prawdopodobnie jedyną osobą, która darzy Harpagona ciepłymi uczuciami.

Jakub nie ufa Waleremu, z którym wchodzi w konflikt. Zauważa jego nieszczerość, gdy rządca usilnie próbuje wkupić się w łaski Harpagona. Walery bije służącego kijem. Jakub okazuje się mściwy i pamiętliwy. Nie potrafi wybaczyć rządcy tej zniewagi. Pozwala się poniżać Harpagonowi, Walery nie jest dla niego autorytetem.

Jakub niesłusznie oskarża rządcę o kradzież szkatułki, za którą Harpagon domaga się kary śmierci. Służący nie ma jednak odwagi przyznać się, że to on rzekomo widział Walerego na miejscu zdarzenia. Sprytnie wykorzystuje wzburzenie Harpagona, aby dowiedzieć się szczegółów na temat miejsca i sposobu ukrycia pieniędzy.

Jakub jest postacią komiczną. Często przedrzeźnia Harpagona, chociaż darzy pana szacunkiem. Pełni też funkcję pośrednika w konflikcie, między swoim panem i jego synem. Wciąż przekręca słowa zwaśnionych stron, chcąc doprowadzić do pozornej zgody. Jakub posiada wiele wad, ale trudno wyobrazić sobie dom Harpagona bez jego obecności.


Przeczytaj także: Skąpiec - streszczenie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.