Sonet 157 – interpretacja

Autor wiersza Francesco Petrarca
Autorką interpretacji jest: Adrianna Strużyńska.

Zbiór „Sonetów do Laury” Francesca Petrarki jest znany również pod tytułem „Canzoniere”. Należy do najbardziej znanych dzieł liryki miłosnej. „Sonet 157” opisuje piękno kobiety i jej niezwykłość.

 • Sonet 157 - analiza utworu i środki stylistyczne
 • Ten dzień, jak zawsze gorzki, lecz szczęśliwy - interpretacja sonetu 157
 • Sonet 157 - analiza utworu i środki stylistyczne

  Petrarca posłużył się formą sonetu włoskiego, nazywaną od jego nazwiska „sonetem pertrarkowskim”. Jest to gatunek poetycki o kunsztownej kompozycji. Utwór składa się z dwóch strof czterowersowych i dwóch strof trzywersowych. Został napisany jedenastozgłoskowcem. Pojawiają się rymy w układzie: abcb dede fgf hgh.

  Sonet należy do liryki bezpośredniej, podmiot liryczny ujawnia swoją obecność. Świadczy o tym zastosowanie czasowników w pierwszej osobie liczby pojedynczej („nigdy nie oddam prawdziwie”, „wspominam”, „nie zliczę”, „pytam”). Osoba mówiąca to mężczyzna zakochany w Laurze, który opisuje jej niezwykłe, wręcz nieludzkie, piękno. Podmiot liryczny można utożsamiać z autorem.

  Osoba mówiąca opisuje urodę i niezwykłość Laury, dlatego w utworze pojawiają się liczne środki poetyckie. Zastosowano głównie epitety („żywe oblicze”, „śnieg gorący”, „czyste złoto”, „róże purpurowe”). Obecne są oksymorony („śnieg gorący”) i antytezy („ten dzień, jak zawsze gorzki, lecz szczęśliwy”), które oddają niezwykłość Laury. Trzecia i czwarta strofa utworu mają formę rozbudowanego wyliczenia, podmiot liryczny opisuje kolejne części ciała kobiety. Pojawiają się również porównania („rzęsy jak heban”), pytania retoryczne („Czy śmiertelniczka – pytam – czy bogini wypogodziła niebo w kręgu całym?”) oraz inwersje („raz westchnienie z ust jej usłyszałem”, „miłość wszystkich celnie rani oto”).

  Ten dzień, jak zawsze gorzki, lecz szczęśliwy - interpretacja sonetu 157

  Francesco Petrarca stworzył nowy sposób opisywania miłości i niezwykłego piękna kobiety, który był naśladowany przez twórców kolejnych epok. To zjawisko określa się jako petrarkizm. Włoski poeta czerpał z poglądów Platona i Dantego. Rozumiał miłość, jako połączenie dusz. Uczucie nierozerwalnie wiązał jednak z cierpieniem i zmiennymi stanami emocjonalnymi. W jego sonetach pojawiają się więc liczne środki stylistyczne, które opisują zagubienie i niepewność zakochanego.

  Laura jest przedstawiona w utworach Petrarki w niezwykły sposób, ukochana przewyższa wszystkie inne kobiety. Podmiot liryczny porównuje ją do anielicy, którą zstąpiła na ziemię. Taki wizerunek kobiety zyskał popularność w kręgach dworskich, ceniących romantyczne, wyidealizowane historie miłosne. Mężczyzna staje się zależny od swojej niezwykłej ukochanej. Wszystkie jego myśli i uczucia koncentrują się właśnie wokół niej.

  Podmiot liryczny jest niestabilny emocjonalnie. Zdaje sobie sprawę, że nigdy nie odzyska spokoju, który posiadał przed poznaniem Laury. Jego codzienność jest pełna sprzeczności. Z jednej strony jest szczęśliwy, ponieważ znalazł miłość, a z drugiej wciąż cierpi, gdyż jego uczucie jest niespełnione. Każde spotkanie z Laurą wiąże się więc z radością, ale też rozgoryczeniem.

  Rozłąką z ukochaną nie zmieni uczuć podmiotu lirycznego, ponieważ wizerunek ukochanej na zawsze zapisał się w jego sercu. Osoba mówiąca nie chce uwolnić się od niespełnionej miłości, akceptuje swój los. Nie ma także nadziei na odwzajemnienie uczuć. Laura jest nieziemska i nieosiągalna, można ją jedynie podziwiać. Podmiot liryczny jest przekonany, że miłość leży w ludzkiej naturze, dlatego należy przyjąć związane z nią cierpienie.

  Osoba mówiąca podkreśla niezwykłość Laury. Jej obecność zmienia całe otoczenie. Przypomina więc bardziej boginię lub anielicę, niż śmiertelną kobietę. Laura nie posiada żadnych niedoskonałości, jest piękna zewnętrznie i wewnętrznie. Podmiot liryczny uważa miłość za połączenie dusz, ale więcej uwagi poświęca urodzie kobiety, niż jej zachowaniu. Może to wynikać z łączącej ich relacji. Mężczyzna może jedynie podziwiać i obserwować kobietę. Ich miłość spełni się dopiero po śmierci, gdy ich dusze ulegną połączeniu.

  Niezwykłość Laury oddają sprzeczności, którymi posługuje się podmiot liryczny. Jej cera jest biała jak śnieg, a jednocześnie ze strony kobiety bije gorąco. Miłość zostaje porównana do żywiołu ognia. Westchnienie Laury przypomina płomień. Ogień przywołuje skojarzenia z namiętną, zmysłową miłością. Podmiot liryczny nie dąży jednak do fizycznej bliskości z ukochaną. Jest świętą, której nie chce skalać nieodpowiednim traktowaniem. Więź między zakochanymi jest również wyjątkowa, jak Laura.

  Włosy Laury są złote, przypominają anielską aureolę. Każdy element jej twarzy jest piękny i nieskazitelny. Podmiot liryczny dostrzega także empatię kobiety, w jej słowach słychać ból, a z oczu płyną łzy. Ukochana dostrzega cierpienie osoby mówiącej i jej współczuje, chociaż ich przeznaczenie może wypełnić się dopiero po śmierci. Zakochani nie mogą połączyć się za życia, ponieważ to zburzyłoby wizerunek wyidealizowanej miłości. Kobieta pozostaje w sferze marzeń podmiotu lirycznego. Podejrzewa się, że Laura jest postacią poetycką, która w rzeczywistości nie istniała. Stanowi prawdopodobnie jedynie wytwór wyobraźni poety. Wskazują na to bogata symbolika historii miłosnej oraz wyidealizowany wizerunek Laury.


  Przeczytaj także: Sonet 250 interpretacja

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.