Bieguni – bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autorka Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk w powieści „Bieguni” ukazuje ludzi w nieustannym ruchu, poszukujących sensu istnienia poprzez podróżowanie. Bohaterów, choć różnych na pozór, łączy przynajmniej jedna cecha – brak umiejętności lub możliwości zakorzenienia w jednym miejscu. Ich historie układają się w mozaikę opowieści o przemijaniu, ucieczce i poszukiwaniu własnej tożsamości.

Spis treści

Narratorka

Główna bohaterka, a przy tym także narratorka powieści, to osoba zafascynowana podróżą jako filozoficznym konceptem. Opowiada o swoich doświadczeniach, przemyśleniach i spotkaniach z innymi wędrowcami, których traktuje jako wartość poznawczą dla odkrywania samej siebie. To przez jej pryzmat poznajemy świat Biegunów – ludzi, którzy nie mogą zatrzymać się w jednym miejscu, bo wierzą, że w ruchu kryje się wolność.

Kunicki

Mężczyzna, którego podróż na wakacje z rodziną zamienia się w dramat. Jego żona i dziecko znikają bez śladu, co uruchamia w nim paranoiczne myśli, a także skłania do coraz bardziej obsesyjnego poszukiwania. Gdy odnajduje rodzinę, zmaga się z niepewnością, czy może jeszcze zaufać najbliższym. Jego historia pokazuje, że nie zawsze podróż jest doświadczeniem pozytywnym, a powrót do domu nie zawsze wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa.

Aleksandra

Kobieta, którą narratorka spotyka na lotnisku w Sztokholmie. Jest badaczką podróży i psychologii ruchu. W swoim wykładzie opisuje fenomen podróżowania jako ucieczki od samego siebie i próbę odnalezienia sensu życia w ciągłej zmianie.

Eryk

Emigrant, z własnej woli porzuca dawne życie i osiedla się w obcym kraju. Jego historia ukazuje, jakim wyzwaniem jest budowanie nowej tożsamości w innym miejscu i wśród nieznanych ludzi.

Doktor Blau

Lekarz, który całe życie poświęca badaniu ludzkiego ciała. Jego fascynacja anatomią i śmiercią odzwierciedla obsesję nad fizycznością i przemijaniem. W kontekście podróży można go postrzegać jako symbol człowieka, który szuka nie tyle geograficznych miejsc, ile prawdy o ludzkiej egzystencji.

Filip Verheyen

Postać historyczna, anatom, który odkrywa funkcjonowanie ścięgna Achillesa. Jego historia, spisana przez ucznia Willema van Horssena, ukazuje podróż intelektualną i duchową, będącą równie ważną jak podróż fizyczna.

Annuszka

Matka opiekująca się niepełnosprawnym synem, dla której codzienność staje się niekończącą się podróżą pomiędzy obowiązkiem a miłością. Jej życie jest przykładem podróży wewnętrznej, zmagań z losem i prób odnalezienia sensu w trudnej rzeczywistości.

Mężczyzna z przeszłości

Postać, którą spotyka pewna kobieta – ich spotkanie staje się pretekstem do refleksji nad przemijaniem i rolą przeszłości w naszym życiu. To kolejny dowód na to, że podróżowanie nie zawsze dotyczy przestrzeni – bywa też podróżą w głąb siebie.

Profesor i Karen

Starszy profesor i jego młodsza żona, Karen, podróżują do Aten, ale ich podróż kończy się tragicznie – profesor umiera. Ich historia to opowieść o przemijaniu i konfrontacji z nieuniknionym końcem, który może nadejść w każdej chwili.

Mężczyzna w średnim wieku

Podróżnik, którego historia pozostaje otwarta. Jest kolejnym symbolem nieustannego ruchu, nieznanego celu i potrzeby poszukiwania czegoś, co nigdy nie zostaje nazwane.

Car Piotr I

Car Piotr I jest jednym z bohaterów epizodycznych, który kupuje kolekcję osobliwości anatomicznych od holenderskiego lekarza i preparatora ciał, Fredericka Ruyscha. Jego fascynacja zakonserwowanymi ludzkimi szczątkami ukazuje obsesję ciała, śmierci, stąd też próby zatrzymania czasu – w kontraście do wiecznego ruchu i podróży, które napędzają innych bohaterów.

Bieguni – sekta staroobrzędowców

Tytułowi Bieguni to przedstawiciele XVIII-wiecznej rosyjskiej sekty, którzy wierzyli, że świat jest dziełem szatana i że jedyną formą ucieczki przed jego wpływem jest ciągły ruch. Ich filozofia przenika całą powieść, stanowiąc metaforę współczesnego nomadyzmu i nieustannej podróży człowieka XXI wieku.

Ludwika

Siostra Fryderyka Chopina, oddana i pełna poświęcenia kobieta, która towarzyszyła mu w ostatnich chwilach życia. Po jego śmierci podejmuje się trudnej misji przewiezienia serca brata do Polski, spełniając jego ostatnią wolę. W czasie podróży zmaga się nie tylko z bólem po stracie, ale i z fizycznym osłabieniem – rani nogę o druty krynoliny. Mimo żałoby zachowuje dumę i determinację, przechodząc przez kontrole graniczne i pokonując trudności biurokratyczne. Jej postać symbolizuje siłę i niezłomność w obliczu straty oraz nieustępliwość w dążeniu do celu.


Przeczytaj także: Jaki wpływ może mieć na człowieka obcowanie ze sztuką? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu powieści Olgi Tokarczuk Ostatnie historie oraz do wybranych tekstów kultury.

Aktualizacja: 2025-03-30 23:33:06.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.