Bursztyny – problematyka

Autorka problematyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Bursztyny” to zbiór opowiadań Zofii Kossak obejmujących historię Polski od czasów Mieszka I i tworzenia się państwa, aż do wieku XIX i zaborów. Autorka przybliża czytelnikom najważniejsze wydarzenia i postaci właśnie z tej historii, ukazując, w jaki sposób kształtowały dzieje jej ojczyzny, nie omijając trudnych tematów, takich jak rozbiory Polski. W dziele poruszona została też bardzo zróżnicowana i szeroka problematyka wiążąca się właśnie z historią państwa.

Spis treści

Powstanie państwa polskiego

Zaczyna ona swoją historię w momencie, kiedy Polski jeszcze nie ma na mapie, a dopiero ma się ona zrodzić z kilku plemion słowiańskich, które zacznie ze sobą łączyć, by stworzyć naród, a wraz z nim także państwo. Kossak ukazuje, jak trudna była to droga, pełna zarówno wielkich osiągnięć i właściwych ludzi u władzy, jak i bardzo bolesnych porażek i zdrad, których być może dało się uniknąć. Autorka opisuje zatem zarówno zjazd gnieźnieński, zwycięstwo pod Wiedniem, czy odparcie najazdu Mongołów, ale też Targowicę i zabory. Tak szeroko zarysowany obraz ułatwia czytelnikowi zrozumienie, skąd wziął się charakter narodu polskiego i z jakich doświadczeń on wypływa.

Nierówności społeczne

Autorka niejednokrotnie opisuje, jak ogromnej niesprawiedliwości doświadczali wyzyskiwani i ubodzy chłopi z rąk polskiej szlachty cieszącej się złotą wolnością. Pojawia się też refleksja nad tym zagadnieniem, kiedy chłopi są porównywani do niewolników w Stanach Zjednoczonych, których widzieli tam Kościuszko i Pułaski. Przykładem takiej opowieści jest też historia Maryjki, której odmówiono wiana i dopiero król Sobieski jej pomógł.

Zdrada ojczyzny i wolności szlacheckiej

Problematyka zdrady ojczyzny i wolności szlacheckiej to temat, który wiąże się z zaborami. Autorka podkreśla, że szlachta dla zachowania swojej wolności i przywilejów zrujnowała kraj, a następnie oddała go dobrowolnie w ręce Rosji, licząc na zachowanie swojej obecnej, wygodnej sytuacji. Kossak nie boi się zatem pokazać, czym skutkuje postawienie prywatnego interesu ponad losy ojczyzny.

Walka o wolność

Początkowo jest to walka o zjednoczenie państwa i zabezpieczenie go przed zewnętrznymi wrogami, czasami to krwawe bitwy o odparcie najazdu Tatarów, czy wręcz obrona całej Europy pod Wiedniem, ale pojawia się też wewnętrzny wróg, jakim jest szlachta, której nie zależy na ojczyźnie, a jedynie na swojej wygodzie.

Literatura narodowa

W tekstach poruszono też takie zagadnienie jak literatura polska. Autorka przywołała takie wielkie nazwiska z jej historii jak Rej, Kochanowski, Mickiewicz, czy też Niemcewicz, pokazując, jak reagowali oni na dzieje swojego narodu.


Przeczytaj także: Bursztyny – bohaterowie

Aktualizacja: 2024-09-29 20:28:22.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.