Bursztyny – problematyka

Autorka problematyki: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Bursztyny” to zbiór opo­wia­dań Zofii Kossak obej­mu­ją­cych hi­sto­rię Pol­ski od cza­sów Mieszka I i two­rze­nia się pań­stwa, aż do wie­ku XIX i zaborów. Au­tor­ka przy­bli­ża czy­tel­ni­kom najważniejsze wy­da­rze­nia i po­sta­ci wła­śnie z tej hi­sto­rii, uka­zu­jąc, w jaki spo­sób kształ­to­wa­ły dzie­je jej oj­czy­zny, nie omi­ja­jąc trud­nych te­ma­tów, ta­kich jak rozbiory Polski. W dzie­le po­ru­szo­na zo­sta­ła też bar­dzo zróżnicowana i szeroka problematyka wią­żą­ca się wła­śnie z hi­sto­rią pań­stwa.

Spis treści

Powstanie państwa polskiego

Za­czy­na ona swo­ją hi­sto­rię w mo­men­cie, kie­dy Pol­ski jesz­cze nie ma na ma­pie, a do­pie­ro ma się ona zro­dzić z kil­ku plemion słowiańskich, któ­re za­cznie ze sobą łą­czyć, by stwo­rzyć na­ród, a wraz z nim tak­że pań­stwo. Kossak ukazuje, jak trudna była to droga, peł­na za­rów­no wiel­kich osią­gnięć i wła­ści­wych lu­dzi u wła­dzy, jak i bar­dzo bo­le­snych po­ra­żek i zdrad, któ­rych być może dało się unik­nąć. Au­tor­ka opi­su­je za­tem za­rów­no zjazd gnieźnieński, zwycięstwo pod Wiedniem, czy od­par­cie najazdu Mongołów, ale też Targowicę i zabory. Tak sze­ro­ko za­ry­so­wa­ny ob­raz uła­twia czy­tel­ni­ko­wi zro­zu­mie­nie, skąd wziął się charakter narodu polskiego i z ja­kich do­świad­czeń on wy­pły­wa.

Nierówności społeczne

Au­tor­ka nie­jed­no­krot­nie opi­su­je, jak ogrom­nej nie­spra­wie­dli­wo­ści do­świad­cza­li wyzyskiwani i ubodzy chłopi z rąk pol­skiej szlach­ty cie­szą­cej się złotą wolnością. Po­ja­wia się też re­flek­sja nad tym za­gad­nie­niem, kie­dy chłopi są porównywani do niewolników w Sta­nach Zjed­no­czo­nych, któ­rych wi­dzie­li tam Ko­ściusz­ko i Pu­ła­ski. Przy­kła­dem ta­kiej opo­wie­ści jest też hi­sto­ria Maryjki, któ­rej od­mó­wio­no wia­na i do­pie­ro król So­bie­ski jej po­mógł.

Zdrada ojczyzny i wolności szlacheckiej

Pro­ble­ma­ty­ka zdra­dy oj­czy­zny i wol­no­ści szla­chec­kiej to te­mat, któ­ry wią­że się z za­bo­ra­mi. Au­tor­ka pod­kre­śla, że szlachta dla zachowania swojej wolności i przywilejów zrujnowała kraj, a na­stęp­nie od­da­ła go do­bro­wol­nie w ręce Ro­sji, li­cząc na za­cho­wa­nie swo­jej obec­nej, wy­god­nej sy­tu­acji. Kossak nie boi się zatem pokazać, czym skut­ku­je po­sta­wie­nie prywatnego interesu ponad losy ojczyzny.

Walka o wolność

Po­cząt­ko­wo jest to walka o zjednoczenie państwa i za­bez­pie­cze­nie go przed ze­wnętrz­ny­mi wro­ga­mi, cza­sa­mi to krwawe bitwy o odparcie najazdu Tatarów, czy wręcz obrona całej Europy pod Wiedniem, ale po­ja­wia się też we­wnętrz­ny wróg, ja­kim jest szlachta, któ­rej nie za­le­ży na oj­czyź­nie, a je­dy­nie na swo­jej wy­go­dzie.

Literatura narodowa

W tek­stach po­ru­szo­no też ta­kie za­gad­nie­nie jak literatura polska. Au­tor­ka przy­wo­ła­ła ta­kie wiel­kie na­zwi­ska z jej hi­sto­rii jak Rej, Kochanowski, Mickiewicz, czy też Niemcewicz, po­ka­zu­jąc, jak re­ago­wa­li oni na dzie­je swo­je­go na­ro­du.


Prze­czy­taj tak­że: Bursztyny – bohaterowie

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-09-29 20:28:22.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.